30.000 Ukrainas të Rrethuar në Bakhmut – Humbje të Mëdha të Ushtrisë Ukrainase

/

30.000 ukrainas të rrethuar në Bakhmut, ushtria ukrainase përballet me humbje të madhe. Rusët shmangën sulmin frontal dhe me një lëvizje pincë, po i japin fund konfliktit.

Forcat ruse kapën gjithashtu vendbanimin Kurdjumovka në jug të Bakhmut (Artemovsk) duke kontrolluar linjën jugore të furnizimit të ukrainasve.

Dje luftëtarët e PMC Wagner dhe forcat e Donetskut kapën tre vendbanime të rëndësishme në jug të distrikteve Artemovsk, Andreevka, Zelenopolje dhe Ozarjanovka (Pershe Travnja) dhe përparuan drejt Kurdjumovka.

Tani forcat ruse po luftojnë kundër fortifikimit të fundit të madh mbrojtës të ukrainasve në zonën e Klishchiivka me objektivin përfundimtar vendbanimin Ivanivske nga e majta ndërsa nga e djathta po sulmojnë forcat ukrainase në vendbanimin Pidgorodne.

Situata e forcave ukrainase dhe mercenare që mbrojnë qytetin tani është e vështirë. Por sipas burimeve ruse, forcat ruse dhe aleate kanë hyrë në vendbanim. Sipas burimeve ushtarake ruse: “Njësitë ruse po përparojnë me sukses në rajonin e Artemovsk”.

Rrethimi total operacional është shumë afër.

Beteja për Pidgorodne do të fillojë së shpejti. Pasi forcat ruse të vënë zonën nën kontrollin e artilerisë, forcat ukrainase do të detyrohen të tërhiqen të paktën pjesërisht nga Bakhmut.

Pas kësaj, trupat ruse do të nisin një sulm në zonën e Ivanivske për të ndërprerë edhe rrugën perëndimore të furnizimit.

Forcat ruse kanë prerë tashmë linjën jugore të furnizimit të qytetit dhe aktualisht mbeten dy rrugë furnizimi për të përfunduar rrethimin total. Një gjysmërreth po formohet rreth pozicioneve të Ukrainës. Trupat ruse dhe forcat PMC Wagner pushtojnë një numër fshatrash dhe lartësish të rëndësishme strategjike.

Trupat ruse kontrollojnë rrugën kryesore të furnizimit të ED të Ukrainës, autostradën për në Chasiv Jar dhe linjën Ozaryanovka-Kurdyumovka-Zelenopole.

Ky trekëndësh është strategjikisht i rëndësishëm.

Objektivi kryesor këtu është kontrolli i rrugës së furnizimit të Ukrainës për në Chasiv Jar. Tani është nën kontrollin e trupave ruse.

Forcat ruse vazhdojnë të mbyllin rrethimin e Artemovsk dhe të arrijnë një rezultat të rëndësishëm strategjik. Ata po lëvizin drejt kanalit Severski Donets-Donbass, i cili ka një ndikim të drejtpërdrejtë në furnizimin me ujë të rajoneve.

New York Times raporton për humbjet e mëdha të forcave të armatosura ukrainase në rajonin e Donetskut, duke theksuar se sipas informacioneve, ukrainasit kanë rreth 240 të plagosur në ditë. Sipas raportit, humbjet e ukrainasve konstatohen kryesisht në betejat që u bënë në Artemovsk të Republikës Popullore të Donetskut.

NYT raporton se në këtë zonë forcat e armatosura ukrainase kanë dërguar përforcime shumë të rëndësishme ushtarake, forca speciale dhe njësi të Mbrojtjes Territoriale në përpjekje për të forcuar pozicionet e tyre.

Javën e kaluar, Andrij Marochko, një oficer i forcave aleate ruse të Republikës Popullore të Luhanskut, raportoi se ushtria ukrainase kishte pësuar humbje të mëdha si në Artemovsk ashtu edhe në Soledar, duke i bërë ata të kalonin nga një pozicion sulmues, në një pozicion mbrojtës.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Gjermani: Një Organizatë e Armatosur Planifikoi të Rrëzonte Qeverinë & të Rrëmbente Ministrin e Shëndetësisë

Next Story

Çfarë do të Ndodhë me Zelenskin? - Ukraina Është në Prag Kolapsi

Latest from Info