Rusia Duket se do i Japë Goditjen Përfundimtare Ukrainës

/

Rusia duket se do i japë Ukrainës goditjen përfundimtare, teksa ngarkon 300 raketa lundrimi në 18 bombardues për sulmin më të madh raketor masiv deri më sot!

Në Ukrainë sirenat kanë rënë dhe kreu i qeverisë është vendosur në vendtrehim.

Udhëheqja ushtarake ukrainase është në një gjendje paniku, pasi agjencitë perëndimore të inteligjencës kanë informuar Kievin se Rusia ka grumbulluar 18 bombardues strategjikë me një volum të madh zjarri.

Në orët e ardhshme, rusët janë gati të nisin sulmin e tyre raketor më masiv ndonjëherë kundër Ukrainës, duke shkatërruar atë që ka mbetur nga infrastruktura ukrainase.

Satelitët perëndimorë (imazhet në fund të shkrimit) kanë zbuluar përqendrimin e 14 bombarduesve strategjikë Tu-95 dhe 4 Tu-160 në bazën ajrore Engels. Në bazë po bëhen përgatitje intensive për sulmin ndaj Ukrainës.

Pranë bombarduesve strategjikë janë 4 cisterna të karburantit ajror Il-78M.

Tu-95 mund të mbajë deri në 14 raketa lundrimi dhe Tu-160 mund të mbajë deri në 12. Kjo shton deri në 276 raketa lundrimi nëse vendosin të gjithë bombarduesit që mban ngarkesa maksimale.

Në të njëjtën kohë, marina ruse gjithashtu do të marrë pjesë në operacionin e ardhshëm. Luftanijet dhe nëndetëset do të lëshojnë raketa lundrimi nga Deti Kaspik dhe Deti i Zi.

Në total, Rusia do të jetë në gjendje të lëshojë më shumë se 300 raketa, domethënë 3 herë më shumë sesa ka përdorur në sulme rekord në ditë.

Kjo pa llogaritur përdorimin e raketave balistike dhe dronëve kamikaze.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë Ukrainën pasi zyrtarët ukrainas paralajmëruan se Rusia po përgatiste një valë të re sulmesh me raketa dhe dron.

“Alarmi i plotë kundërajror ka rënë në Ukrainë. Shkoni në vendstrehime”, shkruan shërbimi kufitar ukrainas në Telegram.

Sigurisht, Rusia nuk ka sulmuar ende. Ukrainasit janë në gjendje paniku dhe gatishmërie të përhershme. Ata kanë frikë se kjo ofensivë do t’i japë fund asaj që ka mbetur dhe madje mund të jetë pika e kthesës në Luftën e Ftohtë të Ukrainës.

Rezervuarët e karburantit dhe automjetet mbështetëse u vunë re pranë 18 bombarduesve Tu-95 dhe Tu-160 në bazën ajrore Engels-2, afër qytetit Saratov.

Analistët thonë se arka municionesh të mundshme që përmbajnë raketat e lundrimi Kh-55 dhe Kh-101, janë gjithashtu të dukshme pranë avionëve. Kjo sugjeron se një sulm në shkallë të gjerë ndaj Ukrainës është “i mundur”.

Sulmi pothuajse me siguri do të përqendrohet në shkatërrimin e rrjeteve tashmë të dëmtuara të energjisë elektrike dhe të ujit të Ukrainës, të cilat janë goditur nga raketat e lundrimit dhe dronët javët e fundit, duke i lënë njerëzit në mëshirën e motit të keq.

Arda Mevlutoğlu, një analist ushtarak, tha: “Numri jashtëzakonisht i madh i bombarduesve në pistë është një tregues i një rritje të operacioneve, nëse jo një sulm i afërt në shkallë të gjerë”.

Presidenti Volodimir Zelenski, duke folur të dielën, paralajmëroi se Rusia po planifikonte më shumë sulme. Ai u tha shikuesve në predikimin e tij të natës: “Ne e kuptojmë se terroristët po planifikojnë sulme të reja. Këtë e dimë me siguri. Dhe për sa kohë që kanë raketa, për fat të keq, nuk do të qetësohen”.

Zelenski tha se java e ardhshme mund të jetë po aq e vështirë sa javën e kaluar, kur sulmet në infrastrukturën e energjisë i nënshtruan ukrainasve ndërprerjet më të këqija që nga pushtimi i trupave ruse në shkurt.

Pothuajse gjysma e rrjetit energjetik të Ukrainës është jashtë funksionit sot, një javë pas bombardimeve të fundit të forcave ruse të infrastrukturës energjetike të vendit, tha kompania private e shërbimeve DTEK, duke theksuar se teknikët po punonin intesivisht për ta riparuar atë.

“Rusia shkatërroi 40% të sistemit energjetik të Ukrainës me sulme me raketa terroriste. Dhjetra punëtorë të energjisë u vranë dhe u plagosën”, tha DTEK në një deklaratë të postuar në Telegram.

Sulmet e reja ruse rrezikojnë të përkeqësojnë ndjeshëm situatën energjetike dhe të shkaktojnë një krizë të re refugjatësh në zemër të dimrit.

“Inxhinierët elektrikë po bëjnë gjithçka që është e mundur për të stabilizuar situatën në lidhje me furnizimin me energji”, vuri në dukje DTEK, duke shtuar se ekipet e teknikëve të saj po punojnë për të riparuar shpejt dëmtimet e infrastrukturës.

Kompania private theksoi gjithashtu se “bën gjithçka për të siguruar që të ketë energji elektrike në çdo shtëpi në Kiev të paktën një ose dy herë” në ditë.

Për të pasur dritë ose ngrohje gjatë orëve të shumta të ditës pa energji elektrike, ukrainasit janë të detyruar të përdorin zgjidhje alternative, kryesisht duke përdorur qirinj apo edhe gjeneratorë, duke rezultuar në fatalitete dhe jetë të humbura nga zjarri.

Dje, të mërkurën, shërbimet e ndihmës së parë ukrainase njoftuan se një ditë më parë janë shënuar 9 të vdekur dhe 8 të plagosur nga zjarre në banesa.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

BE Deytron Europianët të Jetojnë me Dritën e Qiririt & të Ngrohtën e Batanijes - Çmim Tavan për Naftën Ruse

Next Story

Një Shtet i Ri po Krijohet në Europën Lindore

Latest from Info