Kremlini: “Nga Ky Dimër, Europa do të Mësojë të Jetojë Pa Naftë Ruse!”

/

Përgjigja e Moskës ndaj njoftimeve të BE-së dhe G7, lidhur me çmimin tavan të vendosur për naftën ruse erdhi: “Duke filluar nga ky vit, Europa do të mësojë të jetojë pa naftën e Rusisë”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov, duke shprehur kundërshtimin e Rusisë ndaj kufirit të rënë dakord nga Perëndimi për “arin e zi” rus dhe duke theksuar se Moska po përgatit përgjigjen e saj.

Rusia kishte filluar tashmë përgatitjet për shpalljen e djeshme të kufirit të naftës nga Grupi i Shtatë (G7), Bashkimi Europian (BE) dhe Australia, njoftoi Agjencia Shtetërore e Lajmeve TASS.

Në të njëjtën kohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se “ne nuk do ta pranojmë këtë tavan” dhe shtoi se Moska po vazhdon me një analizë të jashtëzakonshme të marrëveshjes për të dhënë përgjigjen e saj, sipas Agjencisë së Lajmeve RIA.

Në fund të fundit, Rusia ka thënë vazhdimisht se nuk do të furnizojë me naftë vendet që miratojnë tavanin, një qëndrim që Mikhail Ulyanov, ambasadori i Moskës në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, e riafirmoi sot në postimet në mediat sociale.


Kufiri i G7 do të lejonte vendet jo anëtare të BE-së të vazhdojnë importimin e naftës së papërpunuar ruse në det, por do të ndalojë kompanitë e transportit detar, sigurimesh dhe risigurimesh të trajtojnë ngarkesat e naftës së papërpunuar ruse në të gjithë botën, përveç nëse ajo shitet më poshtë se 60 dollarë.

Kjo mund të komplikojë transportin e naftës së papërpunuar ruse me çmim mbi kufirin, madje edhe në vendet që nuk janë palë në marrëveshje.

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha se kufiri do të ishte “veçanërisht i dobishëm për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”, të cilat janë goditur më rëndë nga çmimet e larta të energjisë dhe ushqimeve, të cilat “rastësisht” janë shkaktuar nga sanksionet perëndimore ndaj Rusisë.

“Me ekonominë e Rusisë tashmë në tkurrje dhe buxhetin e saj gjithnjë e më të shtrënguar, kufiri do të zvogëlojë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Presidentit Vladimir Putin”, tha Yellen në një deklaratë.

Nga ana e saj, megjithatë, në një postim në aplikacionin Telegram, ambasada ruse në SHBA kritikoi lëvizjen “e rrezikshme” të Perëndimit dhe argumentoi se Moska do të vazhdojë të gjejë blerës për naftën e saj.

“Hapa të tillë do të rezultojnë në mënyrë të pashmangshme në rritje të pasigurisë dhe kosto më të larta për konsumatorët e lëndëve të para” tha ai, duke shtuar se “pavarësisht nga flirtimi aktual me mjetin e rrezikshëm dhe të paligjshëm të kapakëve, ne jemi të bindur se nafta ruse do të vazhdojë të jetë e kërkuar”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

BE Kërcënon Elon Musk - Nuk do të Tolerojnë Fjalën e Lirë në Twitter

Next Story

Zelenski me Frikën e Grushtin e Shtetit - Persekutim në Kisha & Manastire - Kisha Nën Moskën e Jashtëligjshme

Latest from Info

Shën Andoni i Madh

Asketi i krishterë i Egjiptit dhe themeluesi i jetës murgërore / asketike në Lindje. Kujtohet dhe