Zelenski me Frikën e Grushtin e Shtetit – Persekutim në Kisha & Manastire – Kisha Nën Moskën e Jashtëligjshme

/

Zelenski ka frikë për rrëzimin e tij.

Pogromi i persekutimit dhe me dhjetëra sulme në kisha dhe manastire. Njëkohësisht Kisha Ortodokse nën Moskë është e jashtëligjshme.

Zemërimi i madh në Moskë teksa mes një deputeti rus shprehet: “Zelenski dhe rrethi i tij do të jenë të parët që do të varen”.

Zemërim i madh është shkaktuar në Rusi nga masa e re e Presidentit ukrainas V. Zelenski për të nxjerrë jashtë ligjit Kishën Ortodokse nën Moskën dhe për të urdhëruar Shërbimin Sekret SBU të kryejë dhjetëra bastisje në kishat ortodokse, institucionet fetare dhe manastiret.

SBU madje bastisi manastirin ortodoks 1000-vjeçar të Pechersk Lavra në Kiev!

Zyrtarisht, shërbimet e sigurisë ukrainase po kërkonin diversantë midis priftërinjve. Shërbimi ukrainas i sigurisë SBU ka marrë në pyetje dhjetëra klerikë të lartë, duke i nënshtruar disa prej tyre mes testeve elektronike të së vërtetës.

Më shumë se 30 priftërinj janë arrestuar për dhënie informacionesh tek rusët.

Agjencia ukrainase tha në përfundimin e saj se “gjeti material të shtypur që mohon ekzistencën e një popullsie vendase ukrainase, gjuhën ukrainase dhe vë në dyshim të drejtën e Ukrainës për të ekzistuar si shtet”.

Tani po flasim për një luftë Zelenski – Putin deri në fund. Disa zyrtarë rusë tani po flasin hapur për nevojën për të hequr me çdo kusht presidentin ukrainas përpara se të shkatërrojë të gjithë njerëzit e tij në rrugën e vetëvrasjes që ka ndërmarrë.

Zelenski dhe udhëheqja ukrainase i frikësohen operacioneve të grushtit të shtetit nga brenda. Ky është përfundimi në të cilin vijnë shumë analistë rusë dhe ka kuptim. Ushtria ukrainase ka dhjetëra mijëra të vdekur, mbi 130.000, është pa ujë, ngrohje e të tjera dhe pa asnjë mundësi rikuperimi me Zelenskin në krye.

Kisha Ortodokse është tashmë e jashtëligjshme.

Qeveria e Volodimir Zelenski po përgatit një ligj që do të ndalojë funksionimin e kishave nën Patriarkanën e Moskës në Ukrainë.

Shumë famulli dhe priftërinj, kryesisht në Ukrainën lindore, mbetën nën ombrellën e Kishës Ortodokse Ukrainase të Patriarkanës së Moskës, e cila në maj i ndërpreu zyrtarisht lidhjet me Kishën Ortodokse Ruse për pushtimin e Ukrainës. Megjithatë, Kievi është i shqetësuar se kjo e fundit ende lehtëson infiltrimin e agjentëve të Moskës në prapaskenë.

Dhe kështu, si pjesë e një goditjeje ndaj kishave të lidhura me Moskën, Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Mbrojtjes i Ukrainës i kërkoi qeverisë së vendit të hartonte ligjin pas një sërë bastisjesh në famulli dhe manastire që besohet se po merrnin urdhëra nga Moska.

Këshilli i Sigurimit urdhëroi gjithashtu hetime mbi “veprimtaritë e dyshuara subversive të shërbimeve speciale ruse në mjedisin fetar të Ukrainës” dhe bëri thirrje për sanksione kundër individëve të paspecifikuar.

Kisha Ortodokse Autoqefale

Siç theksoi Zelenski, ai tashmë ka urdhëruar një hetim mbi funksionimin e Kishës Ortodokse të Ukrainës (Patriarkana e Moskës) dhe lidhjet e saj me qeverinë ruse dhe nëse është e nevojshme “masat do të merren sipas ligjit”.

Megjithatë, presidenti ukrainas nuk specifikoi sesi do të funksionojë ligji i ri, nëse për shembull struktura specifike e kishës do të gjykohet si një e tërë, apo secila famulli individualisht, ndërsa shumë akademikë besojnë se zbatimi i tij mund të hasë shumë pengesa ligjore.

“Për shekuj dega e lashtë ukrainase e kishës ishte në varësi të Kishës Ortodokse Ruse me qendër në Moskë. Kreu i Kishës Ruse, Patriarku Kirill, është i lidhur ngushtë me presidentin rus, mandatin e gjatë të të cilit ai e ka quajtur “mrekullia e Zotit”, ndërsa ai vetë ka mbështetur pushtimin”, shton New York Times.

“Megjithatë, kjo degë e Ortodoksisë po humbet me shpejtësi mbështetës dhe shumë ukrainas i janë bashkuar një kishe më të re ortodokse, me bazë në Kiev, e cila u krijua posaçërisht për të qenë e pavarur dhe jo për t’iu referuar Moskës.”

Të krishterët ortodoksë përbëjnë shumicën e popullsisë prej 43 milionë banorësh të Ukrainës dhe për vite me radhë ishin nën autoritetin e Patriarkanës Ortodokse Ruse. Megjithatë, në vitin 2019 udhëheqësit ortodoksë njohën zyrtarisht ndërkombëtarisht Kishën Ortodokse Autoqefale të Ukrainës, duke rezultuar në një ndarje në komunitetin ortodoks ukrainas midis atyre që i qëndrojnë besnikë Moskës dhe atyre që i janë bashkuar Kishës Ortodokse të pavarur të Ukrainës.

Deklarata nga Zelenski

Në një fjalim televiziv të enjten, presidenti ukrainas tha se projektligji “do ta bëjë të pamundur që organizatat fetare, të cilat mbajnë lidhje me qendrat e ndikimit në Federatën Ruse, të veprojnë në tokën ukrainase.

Ne do të garantojmë pavarësinë intelektuale dhe nuk do të lejojmë Rusinë të manipulojë ukrainasit dhe të minojë vendin tonë nga brenda. Ne nuk do të lejojmë askënd të ndërtojë një perandori në shpirtin ukrainas”.

Megjithatë, presidenti ukrainas nuk shpjegoi se si do të zbatohet një ligj i tillë, i cili në fakt hap çështje të lirisë dhe sekularizmit.

Reagimi i Rusisë ishte i fortë. Një përfaqësues i kishës ruse, Vladimir Legoida, shkroi në Telegram se propozimi i Zelenskit shkel të drejtën ndërkombëtare dhe sensin e përbashkët.

Medvedev tha se “autoritetet aktuale ukrainase janë bërë haptazi armiq të Krishtit dhe besimit ortodoks”.

Laicizmi dhe liberalizmi

Kushtetuta e Ukrainës garanton “të drejtën e lirisë së filozofisë dhe fesë personale”, duke përfshirë të drejtën “për të kryer vetëm ose kolektivisht dhe pa kufizime ritet dhe ritualet fetare dhe për t’u përfshirë në veprimtari fetare”. Por lejon gjithashtu kufizime të kësaj të drejte “në interes të mbrojtjes së rendit publik”.

Nëse Ukraina nxjerr jashtë ligjit një grup fetar, ajo do të jetë në mesin e dhjetëra vendeve që e kanë bërë këtë, por shumica janë shtete autoritare, që janë larg nga lloji i demokracisë liberale që Ukraina mbron si identitetin e saj.

Së fundmi, televizioni rus parashikoi se diçka do të ndodhë së shpejti me presidentin e Ukrainës, V. Zelenski.

Siç thuhet konkretisht:

“Titulli i bisedës së sotme duhet të jetë ‘Drejtësinë duhet ta kërkojmë vetë’. Zelensky dhe rrethi i tij duhet të jenë të parët që do të varen.

Zelenski duhet të kujtojë historinë. Ai dhe rrethi i tij duhet të mbajnë në zyrat e tyre kujtimet e Pavel Sudoplatov. E ardhmja e tyre përshkruhet në to me saktësi.

Në të ardhmen mund të na duhet t’i ndjekim ata nëpër botë. Jam i sigurt se të gjithëve u janë dhënë garanci nga shërbimet sekrete britanike dhe amerikane”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Kremlini: "Nga Ky Dimër, Europa do të Mësojë të Jetojë Pa Naftë Ruse!"

Next Story

Anglo-Saksonët Luftë Deri tek Ukrainasi i Fundit & Deri tek Fabrika e Fundit Gjermane

Latest from Info