Moska në Rrezik – Zgjerim i Operacioneve – Pikë Kthese – Kundërsulm Masiv Rus

/

Satelitët perëndimorë skanojnë dy bazat ruse.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka konfirmuar zyrtarisht sulmin ukrainas kundër dy bazave të Forcave Ajrore Strategjike Ruse, Engels dhe Ryazan, që është një pikë kthese në luftën e Ukrainës dhe afron edhe më shumë një operacion të ardhshëm kundër Kharkiv.

Përmbledhje:

Ukrainasit goditën thellë brenda Rusisë që do të thotë se operacionet ruse duhet të shtrihen në Kharkiv dhe zona të tjera në kufi me Rusinë.

Ukrainasit goditën shtyllën kurrizore të parandalimit strategjik bërthamor.

Satelitët perëndimorë po skanojnë dy fushat ajrore ruse në një përpjekje për të vlerësuar shkallën e dëmtimit të forcave strategjike ruse të hapësirës ajrore. Pamjet satelitore sugjerojnë se të paktën dy bombardues strategjikë kanë dalë jashtë funksioni.

Në të vërtetë, imazhet tregojnë edhe gjakun e teknikëve rusë që u goditën.

Një imazh tregon se bombarduesi Tu-22M3 (RF-34110) i rrëzuar në Djagilevo ishte i pajisur me një raketë Kh-22, e cila, për fat të mirë për rusët, nuk shpërtheu.

Disa burime ruse raportojnë se ukrainasit përdorën UAV-të sovjetike Tu-141 që u ngritën nga Kharkiv. Përdorimi i Tu-141 nuk është konfirmuar zyrtarisht, por gjithçka tregon se sulmet ukrainase me të vërtetë filluan nga Kharkiv.

Sulmet ndaj dy bazave ajrore u bënë gjatë natës dhe ajo që bëri përshtypje është se ato u zhvilluan qindra kilometra larg Ukrainës dhe vijës së frontit.

Baza Ajrore Ryazan ndodhet 185km në juglindje të Moskës, ndërsa baza ajrore Engels ndodhet afërsisht 730km në jug të Moskës dhe është një nga dy bazat strategjike të bombarduesve bërthamorë rusë.

Një çështje e madhe është ngritur për mbrojtjen ajrore ruse. Si ka mundësi që nuk e ka zbuluar në kohë UAV-in e Ukrainës?

New York Times: “Kievi “goditi” dy baza në Rusinë qendrore me një UAV”.

Ukraina ka goditur dy baza ushtarake në Rusinë qendrore, qindra kilometra larg kufirit midis dy shteteve, duke përdorur mjete ajrore pa pilot (UAV), raportoi New York Times, duke cituar një zyrtar ukrainas.

Sulmet tregojnë “vullnetin e ri” të Kievit për “të çuar” luftën në zemër të Rusisë, shkruan gazeta amerikane.

UAV-ët u ngritën nga territori ukrainas. Sulmet e tyre shkatërruan të paktën dy avionë në një nga bazat dhe dëmtuan disa të tjerë, raportom New York Times.

Sipas burimeve zyrtare ukrainase të cituara nga New York Times, “të paktën një” nga sulmet kundër aeroporteve ruse u krye me ndihmën e komandove ukrainase, të cilët, duke operuar thellë në territorin rus, drejtuan dronët kundër objektivave.

Ministria ruse e Mbrojtjes: Konfirmohet sulmi ukrainas!

Mbrëmë, Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se sulmet ishin nisur kundër bazave ajrore në Rusinë qendrore.

“Regjimi i Kievit u përpoq të kryente sulme me drone të projektuar nga sovjetikët në bazën ajrore Diaghilev në rajonin e Rjazanit dhe bazën ajrore Engels në rajonin e Saratovit”, thuhet në njoftimin për shtyp të lëshuar.

Qëllimi i operacionit ukrainas ishte shkatërrimi i “avionëve rusë me rreze të gjatë” të përdorur në sulmet kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës, sipas të njëjtit burim.

UAV-ët që fluturonin në lartësi të ulët u kapën nga forcat e mbrojtjes ajrore.

Megjithatë, mbeturinat ranë në bazat e tyre, duke shkaktuar shpërthime dhe dëme “të lehta” në dy bombardues strategjikë rusë.

3 teknikë ushtarakë rusë u plagosën për vdekje.

4 ushtarë të tjerë që mbetën të plagosur janë dërguar në spitale, ku iu është ofruar kujdesi mjekësor.

Guvernatori rajonal i Saratovit, Roman Busargin i siguroi banorët se ata ishin të sigurt pas raportimeve në mediat sociale për atë që ai tha se ishte “një zhurmë e fortë dhe blic” në bazën e Forcave Ajrore Engels.

“Informacioni për incidentet në instalimet ushtarake kontrollohet nga agjencitë e zbatimit të ligjit”, tha fillimisht ai.

Media ruse: Forcat armike kanë arritur në brigjet e Vollgës!

Agjencia ruse e lajmeve Readovka raportoi se të dy shpërthimet ndodhën në aeroportet që Moska përdor për të sulmuar infrastrukturën ukrainase. Readovka konfirmoi se dy avionë Tu-95 u dëmtuan.

Ai tha gjithashtu se sulmi në Rjazan ka të ngjarë të ishte kryer duke përdorur një dron të lëshuar nga brenda Ukrainës (Kharkov), por hodhi dyshime mbi sulmin e Engels.

“Nëse në rastin e rajonit Rjazan mund të supozohet se një UAV është nisur nga territori i Ukrainës, atëherë ka dyshime për bazën e Engels.

Me një shkallë të lartë probabiliteti, droni është nisur nga territori ynë, që do të thotë se forcat e armikut tashmë kanë arritur në brigjet e lumit Vollga.

Nëse droni ka ardhur nga Ukraina, atëherë armiku tashmë ka teknologji me një distancë prej 1000 km, që do të thotë se Moska mund të sulmohet.

Ka vetëm një përfundim: masat anti-terroriste në territorin e Federatës Ruse duhet të forcohen në maksimum, sulmet hakmarrëse duhet të vazhdojnë dhjetëfish.

Derisa përgjigja ruse të ketë një efekt masiv, sulme të tilla do të vazhdojnë”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Shok në SHBA nga Rrëfimet e Zuckerberg se FBI Ka Qenë Kundër Republikanëve & Trump në Zgjedhjet e Vitit 2016

Next Story

Sulme Ukrainase në Tre Baza Ruse

Latest from Info