Sokrati (Ndeshjet & Golat)

Futbollist dhe mjek brazilian (1954-2011).

Ai konsiderohet si një nga mesfushorët më të mëdhenj sulmues në historinë e futbollit. Pseudonimet që e shoqëruan në karrierën e tij futbollistike ishin Dutor Sokrates (Dr. Socrates), Calcaniar de Ouro (Thembra e Artë) dhe Magrao (Kocka).

Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira (Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira), siç është emri i tij i plotë, lindi në Belém, Porto Alegre më 19 shkurt 1954. Babai i tij ishte një nëpunës civil, me dashuri për letrat klasike. Në kohën kur lindi Sokrati, ai po lexonte “Politika” e Platonit dhe vendosi që djalit të tij të madh t’i vinte emrin e filozofit të madh grek. Dy nga vëllezërit e tij mbajnë gjithashtu emra grekë të lashtë: Sosthenis dhe Sofoklis.

Në moshën dymbëdhjetë vjeç ai filloi të luante futboll, kur babai i tij u transferua në Ribeirao Preto (një periferi e Sao Paulo). Në fillim në fushat e mëdha të shkollës së tij dhe më pas në rrugët e lokalit Botafogo, nga ku filloi angazhimin e tij profesional në futboll në vitin 1974. Një vit më parë ai kishte bërë realitet një ëndërr fëmijërie, duke u regjistruar në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Sao Paulos.

Në vitin 1978, ai u transferua te Korinthians fqinje, një skuadër që i përshtatej bindjeve të tij të majta politike, pasi zbatonte të ashtuquajturën demokraci korintike, me futbollistët që kishin fjalën për çështjet konkurruese dhe administrative të ekipit, në një kohë kur Brazili ishte nën çizmet e ushtarakëve. Sokrati si futbollist i ri nuk kishte një yll futbolli si model. Idhujt e tij ishin Che Guevara, Fidel Castro dhe John Lennon.

Në periudhën 1984-1985, Sokrates bëri një kalim të shkurtër nëpër Europë, duke garuar, pa sukses, në Fiorentina. Në verën e vitit 1985 u kthye në Brazil dhe luajti për dy klube të rëndësishme në vend, Flamengo (1986-1987) dhe Santos (1988-1989). Në vitin 1989 kthehet në ekipin e tij të parë, Botafogo, ku do të mbyllte karrierën e tij profesionale. Në vitin 2004, ai do të rikthehet në fusha, duke konkurruar në një ekip të vogël amator anglez Garforth Town, si lojtar-trajner me një kontratë njëmujore.

Në karrierën e tij, Socrates fitoi një kampionat brazilian me Flamengon (1987), tre kampionate Paulista (kampionati lokal i rajonit të São Paulo) në 1979, 1982 dhe 1984, si dhe një kampionat Carioca (kampionati lokal i Rios) në 1986.

Socrates fitoi njohjen globale me Kombëtaren e Brazilit, fanellën e së cilës e veshi 60 herë. Ai mori pjesë në dy Kupa Botërore (1982 dhe 1986), por nuk arriti të dilte si kampion bote.

Në vitin 1982, me lojtarë si Ziko, Falkao dhe Kareka, ata u përballën me kampionët e ardhshëm të Italisë, Paolo Rossi, të cilën e humbën 3-2 pas një ndeshjeje të bujshme në Barcelonë. Socrates shënoi një gol të madh dhe të vështirë nga këndi i ngushtë i Dino Joff, por nuk mjaftoi.

Në vitin 1986 ishte radha e Francës ambicioze të Michel Platinit që t’i mohonte Sokratit shansin e lavdisë së Kupës së Botës duke eliminuar Brazilin në raundin çerekfinal. Në këtë ndeshje, Socrates humbi penalltinë.

Sokrati ishte një lider i madh në fushë, me përgatitje të shkëlqyer teknike, imagjinatë dhe qetësi në organizimin e lojës, si dhe aftësi për të shënuar. I gjatë për kohën e tij (1,92 m), ai mbante gjithmonë një fjongo të zezë në flokë, që tregonte karakterin e tij revolucionar. Pas daljes në pension nga gjykatat, ai mori sërish Mjekësinë në vitin 1987, duke marrë specialitetin e ortopedisë. Mbeti fort i politizuar, me një ndjeshmëri të veçantë ndaj problemeve sociale.

Në orët e para të 4 dhjetorit 2011, Sokrati dha frymën e fundit në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit Albert Einstein në Sao Paulo, për shkak të një infeksioni gastrointestinal që u shndërrua në shok septik. Mjekët folën për gjakderdhje gastrointestinale, duke ia atribuar dobësisë së tij të madhe për të pirë, që së bashku me cigaren e kishin shoqëruar që në vitet e tij të futbollit. Muajt ​​e fundit, Socrates është përballur me disa probleme shëndetësore, pasi u dërgua me urgjencë në spital dy herë në vitin 2011.

Viti Skuadra Ndeshje Gola

1974-1978 Botafogo 57 24

1978-1984 Korinthians 297 172

1984-1985 Fiorentina 25 6

1986-1987 Flamengo 11 3

1988-1989 Santos 5 2

1989 Botafogo RP 0 0

2004 Garforth Town 1 0

Total 396 207

Ekipi Kombëtar

1979-1986 Brazil 60 22

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Shkenca Shpjegon Pse Vaksinimi Masiv Pa Dallim e Ka Përkeqësuar Pandeminë

Next Story

Sulmi Strategjik Ukrainë-NATO - Goditën Bazat Strategjike të Avionëve 700km Brenda Rusisë

Latest from Info