Sulme Ukrainase në Tre Baza Ruse

/

Sulmet ukrainase në tre baza ruse që goditën objektiva në Kursk dhe Bryanskm si dhe u dështoi ukrainasve bastisja në Krime.

Probleme në Moskë.

Ushtria ukrainase goditi objektivat brenda territorit rus për të dytën ditë radhazi, duke goditur infrastrukturën në aeroportin e Kurskut dhe një fabrikë të magazinimit të karburantit në Lesnoje, rajoni Briansk.

Më konkretisht, infrastrukturat e naftës janë goditur në aeroportin e Kurskut, duke bërë që ato të shpërthejnë në flakë.

“Një rezervuar karburanti u përfshi nga flakët si rezultat i një sulmi me dron pranë bazës ajrore Kursk. Nuk ka humbje. Zjarri është vënë nën kontroll”, tha Roman Starovoit, guvernatori i provincës Kursk, në një mesazh në Telegram, siç raportohet nga Agjencia Ruse e Lajmeve TASS.

Sipas guvernatorit, të gjitha ekipet e emergjencës janë në vendngjarje.

Vihet re se aeroporti i Kurskut ka ndërprerë funksionimin që prej 24 shkurtit për shkak të operacionit ushtarak në Ukrainë, ndërsa diçka e ngjashme po ndodh në shumë aeroporte në Rusinë perëndimore dhe jugore.

Objektivat u goditën në Kursk dhe Bryansk.

Në të njëjtën kohë, në mbrëmjen e së martës, 6 dhjetor, mjete ajrore pa pilot ukrainas sulmuan uzinën Slava të Rosrezerv në rrethin Surazh të Briansk. .

Për herë të dytë, Ukraina u përpoq të kryente sabotim kundër objektivave të naftës në rajonin e Bryansk. Këtë herë, dronët ranë disa metra larg rezervuarëve të karburantit.

Dy UAV hynë në hapësirën ajrore ruse dhe shpërthyen. U shmangën dëme të rënda.

“Sulme të tilla na detyrojnë t’i kushtojmë vëmendje gjendjes së të dy forcave të mbrojtjes ajrore përgjatë kufirit me Ukrainën dhe sigurimit të përgjithshëm të sigurisë antiterroriste në objektet me rëndësi strategjike.

Për më shumë se njëzet vjet, strukturat e pushtetit të vendit i kushtuan vëmendje të veçantë antiterrorizmit, por tashmë, duket se duhen metoda të reja.

Para së gjithash, është e nevojshme të merren me çështjet e mbrojtjes së objektivave të rëndësishëm strategjikë nga sulmet ajrore duke përdorur UAV. Për më tepër, armiku po i përdor këto sulme gjithnjë e më aktivisht”, thonë burimet ruse.

Ukrainasit u përpoqën gjithashtu të sulmonin aeroportin Belbek në Krime.

Në të njëjtën kohë, forcat ruse të mbrojtjes ajrore zmbrapsën një sulm ukrainas në aeroportin Belbek në Krime.

Siç u bë e ditur, ushtria ukrainase tentoi të sulmonte aeroportin Belbek që ndodhet në Sevastopol. Megjithatë, të gjitha mjetet ajrore pa pilot të Ukrainës u rrëzuan ndërsa po i afroheshin aeroportit.

Mediat ruse theksojnë se “aktiviteti në rritje i Forcave të Armatosura të Ukrainës në lidhje me sulmet ndaj fushave ajrore ruse, përfshirë ato të vendosura në thellësi të territorit rus, na bën të mendojmë për efektivitetin e sistemeve të mbrojtjes ajrore.

Nuk është shumë e qartë sesi dronët ukrainas arritën të fluturojnë nëpër territore të mëdha ruse në fushat ajrore në rajonet Rjazan dhe Saratov.

Nuk ka dyshim se puna e forcave të mbrojtjes ajrore duhet të forcohet dhe jo vetëm në rajonet e Federatës Ruse në kufi me zonën e luftës në Ukrainë, por edhe në subjekte të tjera të Federatës Ruse.

Kjo është një çështje sigurie jo vetëm për instalimet ushtarake, por edhe për agjencitë qeveritare dhe qytetarët e Federatës Ruse. Ajo kërkon një zgjidhje të hershme, si dhe masa të përshtatshme, maksimale të ashpra reagimi kundër regjimit ukrainas dhe jo vetëm shkatërrimin e objekteve të infrastrukturës energjetike apo fabrikave ushtarake”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Moska në Rrezik - Zgjerim i Operacioneve - Pikë Kthese - Kundërsulm Masiv Rus

Next Story

Një Grusht Berishës që Rrënon Ramën

Latest from Info