Autokritikë e Putin

/

Autokritikë bën për herë të parë V. Putin: “Duhet të kishim vepruar shumë më herët në Ukrainë!”

“Çdo vend që godet Rusinë me armë bërthamore do të fshihet nga faqja e dheut!”

Presidenti rus, V. Putin, mori përgjegjësinë për operacionin “e vonuar”, siç e përshkroi ai, por “shpresoi për një zgjidhje paqësore”.

Duke bërë kritikën e tij të parë publike, ai tha se “aksioni duhej të kishte filluar më herët në Ukrainë, por ne nuk e bëmë ashtu siç shpresoja për një zgjidhje paqësore të situatës”, në një konferencë shtypi të premten pas vizitës në Kirgistan.

“Natyrisht, për të qenë i sinqertë, ne ishim të ngadaltë për të marrë drejtimin tonë. Ndoshta, e gjithë kjo duhet të kishte filluar më herët. Thjesht shpresonim se do të mund të biem dakord në kuadrin e marrëveshjeve të paqes të Minskut. Por çfarë mund të thuash për këtë…”, tha presidenti rus.

Duke iu referuar edhe përdorimit të mundshëm të armëve bërthamore, ai përjashtoi sulmin e parë, por tha se: “Vendi që sulmon Rusinë me armë bërthamore do të shkatërrohet”.

Putin shtoi se Rusia nuk ka një mandat për të nisur një sulm të parë bërthamor parandalues, ndryshe nga SHBA, por se armët e avancuara hipersonike të Rusisë do të sigurojnë që Rusia të mund të përgjigjet me forcë nëse ndonjëherë sulmohet.

Ditët e mëparshme, ish Kancelarja gjermane Angela Merkel kishte thënë se marrëveshjet e Minskut ishin thjesht “një përpjekje për t’i dhënë kohë Kievit për t’u forcuar”.

Putin vuri në dukje se ai i konsideron këto fjalë si provë të saktësisë së pozicionit të Moskës për të filluar operacionin e saj ushtarak. Sipas tij, në marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit besimi tashmë është “pothuajse në zero”, por pas deklaratës së Merkelit, “nuk është e qartë sesi të negociohet, me kë dhe me çfarë garancish”.

Presidenti rus shtoi se “rregullimi i situatës në Ukrainë” do të marrë shumë kohë.

Përveç kësaj, ai vuri në dukje se Gjermania dhe Franca – të cilat ndërmjetësuan marrëveshjet e armëpushimit në kryeqytetin bjellorusi Minsk midis Ukrainës dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore në 2014 dhe 2015, tradhtuan Rusinë dhe tani po furnizojnë me armë Ukrainën.

Në të njëjtën kohë, ai paralajmëroi se çdo vend që guxon të sulmojë Rusinë me armë bërthamore do të zhduket nga faqja e dheut.

Ai më pas iu referua vendosjes së një kufiri mbi çmimet e naftës nga Perëndimi, duke thënë se kjo do të anulonte investimet në industrinë e energjisë, do të çonte në një rritje katastrofike të çmimeve dhe ishte një propozim i pamend.

“Industria nuk është gjithsesi e nëninvestuar, nuk financohet dhe nëse vazhdojmë të dëgjojmë vetëm konsumatorin, atëherë ai investim do të shkojë në zero, të gjitha këto përfundimisht do të çojnë në një rritje katastrofike të çmimeve dhe në kolaps të energjisë globale.

Ky është një propozim i pamend, i konceptuar keq dhe i papërllogaritur”, tha Putin.

“Përsa i përket reagimit tonë, siç e kam thënë tashmë, ne thjesht nuk do t’u shesim këtyre vendeve që marrin vendime të tilla.”

Në Europë, çmimet e gazit po rriten, ndërsa Rusia u shet gaz disa prej partnerëve të saj më shumë se 10 herë më lirë, vazhdoi presidenti rus.

Ai tha gjithashtu se kontaktet ndërmjet shërbimeve speciale mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara janë duke vazhduar. “Kontaktet (nëpërmjet shërbimeve speciale) vazhdojnë. Ata nuk u ndalën kurrë”, tha ai, duke shtuar se Rusia nuk e përjashton vazhdimin e kësaj pune në të ardhmen.

Në një pikë tjetër, ai deklaroi se në këtë periudhë nuk flitet për rekrutime shtesë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Pasuria e Super të Pasurve në Zvicër Vështirë se Është Dëmtuar nga Trazirat e Tregut të Aksioneve

Next Story

Gjermani: Bundestag Rishikon Masat e Sigurisë pas Shpërbërjes së Rrjetit Ekstremist të Grushtit të Shtetit

Latest from Info