Operacioni “Pristina Dawn” nga Ushtria Serbe Filloi – Në Kufirin me Kosovën 5.000 Ushtarët e Parë Serbë

/

Operacioni “Pristina Dawn” (Agimi i Prishtinës) nga Ushtria Serbe filloi sot. Në kufirin me Kosovën 5.000 ushtarët e parë serbë u dërguan në organizim dhe gatishmëri të plotë.

Alarm i përgjithshëm në të gjithë Serbinë!

Serbët janë gati për të hyrë në Mitrovicë!

Kodi “Pristina Dawn”, kështu e kanë quajtur serbët operacionin e ardhshëm special ushtarak në Kosovë, startoi ditën e sotme. Nëse asgjë nuk ndryshon në mënyrë dramatike në orët e ardhshme, atëherë për herë të parë që nga viti 1999 ushtria serbe do të hyjë në Mitrovicë dhe Kosovë.

Ushtria serbe dhe policia e vendit janë në gatishmëri të përgjithshme. Forcat speciale të Policisë së bashku me forcat e Ushtrisë morën urdhër të nisin nga Beogradi në vijën administrative me Kosovën.

Në të njëjtën kohë, forcat serbe dhe veçanërisht Brigada e 63-të Ajrore janë dislokuar përgjatë kufirit administrativ me Kosovën, së bashku me sistemet kundërajrore Pantsir S1 dhe FK-3 të cilat janë zhvendosur në pozicionet e shpërndarjes duke e vënë gjithë Kosovën brenda rrezes.

Sistemi kundërajror FK-3, një version eksportues i HQ-22, u dorëzua në prill nga Kina.

Nemanja Starovic, zëvendësministër i Punëve të Jashtme të Serbisë theksoi: “Sonte arrijmë në pikën pa kthim. Kurti aktualisht po përgatitet të sulmojë veriun e Kosovës dhe të zhdukë serbët.

Presidenti i Serbisë, A. Vuçiç tha nga ana e tij: “Ne nuk do të dorëzohemi. Serbia do të fitojë. Ne kurrë nuk do t’i braktisim vëllezërit tanë.

Të gjithë serbët janë të gatshëm të japim jetën për atdheun tonë. Për herë të parë që nga shpërbërja e Jugosllavisë e shoh popullin serb kaq të bashkuar. Unë jam krenar dhe mirënjohës.

Prishtina dhe amerikanët shkelin sistematikisht të gjitha marrëveshjet e nënshkruara për Kosovën. U bëj thirrje shqiptarëve dhe serbëve të ruajnë paqen në Kosovë.

Shtetet e Bashkuara dhe Kosova nuk respektojnë as Kartën e OKB-së, as rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, as Marrëveshjen e Brukselit dhe as Marrëveshjen e Uashingtonit”, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Ambasadori rus në Serbi theksoi se “situata rreth Kosovës është në pikën zero. Ka të ngjarë të vijojë një fazë e nxehtë konfrontimi”.

Së fundi, të gjitha shkollat ​​në veri të Kosovës janë udhëzuar që të mos hapen deri në një njoftim tjetër.

Shikoni videon e lëvizjeve të forcave serbe:

5.000 ushtarë serbë në kufirin me Kosovën.

Burimet serbe bëjnë të ditur se në kufirin me Kosovën tashmë janë vendosur 5.000 ushtarë.

Ata përmendin konkretisht: “Serbia ka filluar të lëvizë trupa masive në kufirin me Kosovën. Kryesisht bëhet fjalë për autoblinda dhe transportues të blinduar, të cilat aktualisht ndodhen në kufirin me Kosovën.

Autoritetet serbe dërguan të paktën 5.000 forca ushtarake dhe xhandarmëri në kufirin me Kosovën. Njësitë ndodhen rreth 4-5 kilometra nga kufiri me Kosovën, gjë që tregon një rrezik mjaft të lartë të hyrjes së ushtrisë serbe në territorin e republikës së panjohur.

Mundësia e fillimit të luftës mes Kosovës dhe Serbisë për herë të parë është në nivelin më të lartë”.

Video: Helikopterët e NATO-s fluturojnë ulët mbi barrikadën Rudar në Mitrovicë.

Ndërhyrja e forcave shqiptare kundër serbëve.

Sipas burimeve të Telegramit rus, “një grup i madh i forcave speciale shqiptare nga njësia ROSU kapi një objekt hidrocentrali serb në afërsi të Gazivodës. Në total morën pjesë 12 Renault Sherpa të blinduar, xhipa, Hummer dhe Toyota.

Gjatë sulmit, stafi që kujdeset për hidrocentralin është rrahur dhe copëtuar ndërsa flamuri i Republikës së Serbisë është shkatërruar. Në Zubin Potok situata është e tensionuar. Blloqe të rrugëve serbe janë vendosur rreth Leshkos, Leposaviqit dhe Rudarit. Pavarësisht motit të keq, barrikadat janë të forta me shumë pjesëmarrës. Makineri të rënda, kamionë”.

Ky është burimi kryesor i ujit për serbët. Pjesa më e madhe e liqenit ndodhet në komunën e Zubin Potokut, e cila është e banuar kryesisht nga serbët, si dhe tre zona të tjera në veri të rajonit.

Serbët e Kosovës themelojnë Shtabin.

“Serbët e Kosovës që kanë vendosur postblloqe për shkak të veprimeve të Prishtinës do të krijojnë një shtab krize në pjesën veriore të rajonit”, tha Goran Rakich, kreu i partisë më të madhe serbe, Listës Serbe.

Lideri i “listës serbe” më herët u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të ruajnë paqen dhe qetësinë dhe të lejojnë lëvizjen e forcave të KFOR-it të BE-së (EULEX) dhe NATO-s në veri.

“Tensionet nuk po zvogëlohen. Gjendemi në fshatin Rudare afër Zveçanit. Gjithnjë e më shumë njerëz po mblidhen. Deklaratat e sotme të Albin Kurtit ndezën zjarrin. Ai i trembi familjet tona, por qytetarët nuk duan të dorëzohen para sfidave të tij”, tha Rakich për TV Pink të dielën mbrëma.

“Ne do të formojmë një strategji krize që do të informojë qytetarët dhe mediat për situatën në terren. I bëj thirrje qytetarëve, duke pasur parasysh shkallën e lartë të tensionit që vjen nga kërcënimet e Prishtinës, të jenë të qetë dhe të përmbajtur, por edhe vigjilentë”, tha përfaqësuesi serb i Kosovës.

Ushtarët e njësisë speciale të Ministrisë së Brendshme të Republikës së vetëshpallur të Kosovës kanë konfiskuar të dielën një objekt në digën e Gazivodes, ku kanë hequr flamujt serbë dhe kanë vendosur gardën serbe.

Video: Transporti i forcave serbe.

Sulm i dhunshëm i Vuçiç ndaj SHBA-së për situatën në Kosovë.

Vuçiq, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare tha: “Kemi një pyetje për partnerët tanë amerikanë. Na tregoni se cilës marrëveshje i përmbahet Prishtina dhe cilit akt i përmbaheni Ju?”

Ai kërkoi që Shtetet e Bashkuara dhe Kosova të emërojnë të paktën një nga dokumentet e listuara, të cilat Uashingtoni dhe Prishtina e kanë nënshkruar. Sipas tij, nuk ka një gjë të tillë. Vuçiç ka theksuar se Shtetet e Bashkuara dhe Kosova ndjekin parimin “ne mund të bëjmë çfarëdo dhe si e sa të duam”, transmeton RIA Novosti.

“Sot është dita më e vështirë për mua që kur jam bërë president, ndoshta nata më e vështirë që do të vijë. Ne e jemi me shpatulla pas muri”, tha Vuçiç.

Ushtria është vënë në gatishmëri dhe forcat speciale serbe janë nisur drejt Kosovës.

“Ushtria dhe policia janë të gatshme për çdo urdhër. Por ne do të përpiqemi t’i frenojmë njerëzit me çdo kusht”, tha ai.

Presidenti ka shtuar se Beogradi ka garanci nga KFOR-i dhe Bashkimi Evropian se nuk do të përdoret dhuna ndaj protestuesve në Kosovë dhe Metohi.

Shihni imazhet e postblloqeve dhe takimit së Këshillit të Sigurimit Serb.

2 Comments

  1. Mos i frikësoni njerëzit me postime të tilla, sepse serbët kanë qenë brenda në tërë Kosovën, por ne UÇK së bashku me aleatët i kemi përzënë me bisht ndër shalë

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Zhvillime Tektonike Gjeopolitike - Rubla e Nesërme si Dollari i Sotëm?

Next Story

Times: "Pentagoni Amerikan i Jep 'Dritë Jeshile' Ukrainës për Sulme Brenda Territorit Rus."

Latest from Info