Konflikti Rusi – NATO Është i Afërt

/

Të gjitha sistemet e disponueshme të mbrojtjes ajrore të Moskës janë në pozicione zjarri! Media ruse: “Konflikti Rusi-NATO është i afërt, forcat e NATO-s do të goditen”.

Për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia ka vendosur sisteme kundërajrore rreth kryeqytetit të vendit, Moskës. Media-t ruse raportojnë se konflikti me NATO-n është çështje javësh.

Sipas rusëve, forcat tokësore të NATO-s po përgatiten të hyjnë në Ukrainën Perëndimore për të shpëtuar ushtrinë ukrainase nga shkatërrimi total.

Kjo lëvizje, sipas Moskës, nuk do të pengojë hyrjen e ushtrisë ruse në Ukrainën Perëndimore. Kur kjo të ndodhë, NATO-ja dhe forcat ruse do të përballen me njëra-tjetrën.

Në këtë kontekst, pasagjerët e një treni periferik që shkonte për në Moskë, kanë mbetur pa fjalë kur kanë kuptuar vendosjen e papritur të sistemeve kundërajrore pranë Moskës.

Pasagjerët ishin në gjendje të regjistronin video me celular që tregonte disa sisteme anti-ajrore të vendosura në rajonin Vereja 95km në jugperëndim të kryeqytetit të vendit.

Informacionet flasin për disa sisteme Pantsir S-1 dhe të tjera S-300, S-400.

E gjithë ombrella kundërajrore e kryeqytetit rus është në gatishmëri.

Ju kujtojmë se autoritetet ruse po pajisin vendstrehime në ndërtesa apartamentesh dhe qendra tregtare në rajonin e Moskës. Kështu deklaroi kreu i administratës rajonale të Ministrisë së Emergjencave, Sergej Poletikin, në seancën plenare të Dumës së rajonit të Moskës.

Deputeti Oleg Emiljanov e pyeti Poletikin gjatë seancës plenare për gjendjen e vendstrehimeve në rrethin Ramesnki, pasi ai pretendoi se disa strehimore janë në një “gjendje katastrofale”.

Poletikin u përgjigj duke thënë se “strehëzat në ndërtesat e banimit” në lidhje me ngjarjet që ndodhin tani në Ukrainë, “sigurojnë mbrojtje për popullsinë nga raketat, bombat dhe sulmet e artilerisë”.

***

Deklarata zyrtare: Vendstrehimet po pajisen në ndërtesat e banimit dhe qendrat tregtare në Moskë. Vendimi shokues i udhëheqjes ruse!

“Konfrontimi i drejtpërdrejtë mes Rusisë dhe NATO-s është çështje javësh.”

Boris Karpov, producent dokumentarësh dhe autor i kanalit të mirënjohur Telegram “Kronikat e Rusisë”, theksoi:

“NATO ka frikë se Rusia do të nisë një “ofensivë të përgjithshme” që do të shkatërrojë ushtrinë ukrainase jo vetëm në Donbas, por edhe në territoret që mbeten nën kontrollin e Kievit.

Udhëheqja e NATO-s as që dyshon se njësitë ruse të vendosura pranë kufirit Bjellorusi-Ukrainë do të godasin në radhë të parë këto territore.

NATO ka qenë gjithmonë shumë e qartë: Ukraina NUK DO HUMBË. Pra, zgjidhja e vetme për Uashingtonin është vendosja e trupave në Ukrainë me shpresën se kjo do të ndalojë ofensivën ruse.

Ata shpresojnë se Vladimir Putin nuk do të dëshirojë të përballet drejtpërdrejt me NATO-n duke pasur parasysh pasojat e mundshme (bërthamore) dhe për këtë arsye do të tërhiqen.”

Çfarë thonë ata për francezët?

Ushtria franceze aktualisht është e ndarë në tre grupe:

Oficerë që nuk e kanë parë kurrë luftën nga afër.

Ata që duan të qëndrojnë neutralë, sepse besojnë se është më e mira për ushtrinë franceze të mbrojë interesat e Francës.

Ata që besojnë se ky konflikt nuk ka të bëjë me francezët dhe nuk duhet të përfshihen në të.

Ndërkohë që në muajin mars në Francë kanë nisur përgatitjet për luftë me intensitet të lartë. Në fillim ato u zhvilluan në Francën Qendrore në baza ushtarake në zona me popullsi të rrallë. Tani ushtria franceze po praktikon në kushte luftarake urbane.

Sa i përket deklaratave të presidentit Macron se do të dëshironte t’i jepte fund konfliktit përmes negociatave paqësore, oficerët francezë besojnë se është vetëm një pretekst për t’i dhënë kohë SHBA-së dhe BE-së për të rimbushur rezervat e tyre të armëve.

Në të vërtetë, rrëfimet e fundit të Angela Merkelit ua kanë bërë të qartë të gjithëve se NATO-ja nuk është e interesuar për negociatat e paqes. Putini nuk do të kapë përsëri të njëjtin karrem.

Në përgjithësi, pavarësisht se çfarë planifikojnë politikanët, ushtria franceze nuk është e gatshme të luftojë kundër Rusisë.

Në vend të kësaj, qeveritë e Europës dhe të Shteteve të Bashkuara duan të përfshihen në luftë pasi kriza ekonomike në vendet perëndimore ka marrë një vrull të madh.

Një gjendje lufte do të çonte në ligjin ushtarak dhe kontroll të plotë të popullsisë.

Pse po flasim për një luftë Rusi-NATO?

Analistët kanë dy teori për këtë çështje:

Hyrja e NATO-s në luftë do ta detyrojë menjëherë Moskën të kapitullojë nga frika. Vendet perëndimore më pas do të kenë akses në burimet e një Rusie të dobësuar dhe presidenti Putin do të zhduket nga skena ndërkombëtare.

Aleanca ka frikë nga sulmi i përgjithshëm i afërt i Rusisë në Ukrainë dhe kështu përpiqet ta parandalojë atë. “Ky është një skenar shumë vdekjeprurës dhe komanda e NATO-s e di këtë”, përfundojnë rusët.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Luftanije ruse në zonat detare të TAP-it & Kabllove me Fibra Optike në Jon & Ngushticën e Otrantos – Pse?

Next Story

Paris: Kryeqyteti Francez Është Një Fushë Beteje - Tre të Vrarë!

Latest from Info

Vjen Krizë Bankare?!

Deutsche Bank: “Një krizë e madhe krediti po vjen, me një valë falimentimesh dhe kredish problematike”.