Luftanije ruse në zonat detare të TAP-it & Kabllove me Fibra Optike në Jon & Ngushticën e Otrantos – Pse?

/

Aeroplanmbajtësja USS George Bush (CVN-77) në Adriatik iu afrua në një distancë prej më pak se 4.5 km një anije ruse.

Dy anije ruse, fregata Admiral Flota Kasatonov e klasit Admiral Gorshkov, një korvetë Steregushchiy dhe një anije mbështetëse Akademik Pashin, iu afruan zonave ku kalon gazsjellësi TAP nga Greqia në Itali dhe kablloja e komunikimit Greqi-Itali dhe mesa duket vazhduan në shtrirjen më gjerë në hartë.

Zona mbrohet nga Grupi i Betejës (CSG) i aeroplanmbajtëses amerikane SS George Bush (CVN-77) e cila ndodhet në detin Adriatik që nga 20 dhjetori.

Ajo përbëhet nga aeroplanmbajtësja amerikane, kryqëzori i klasit Ticonderoga USS Leyte Gulf, shkatërruesi ITS Andrea Doria dhe një fregatë italiane e klasit Bergamini (ITS Carabiniere).

Fillimisht fregata Admiral Flota Kasatonov u afrua në më pak se 4.5 km, e cila mendohet se kishte për qëllim më shumë për të shpërqendruar grupin e fuqishëm të betejës, sesa për t’u përballur me të: fundosja e anijes ruse do të ishte çështje sekondash në kushte luftarake.

Por anija mbështetëse e Akademik Pashi, e cila u nis javën e kaluar nga porti sirian i Tartus, ndodhet në Kanalin e Otrantos që nga e mërkura, u zhvendos në kabllon e nëndetëses OteGlobe, një lidhje me fibra optike që lidh Barin me Greqinë dhe më pas u zhvendos në lartësinë e tub TAP.

ploio

Anija duket se po shoqëron një anije të dytë ruse, një korvetë Steregushchij, klasi më i ri i korvetave të marinës ruse që mban gjithashtu 16 raketa lundrimi Kalibr.

Anija u afrua 4km nga kryqëzori amerikan Leyte Gulf, i cili po shoqëron aeroplanmbajtësen George WH Bush, flamuri i flotës amerikane.

“Akademik Pashin” ruse ka qëndruar të enjten thuajse e palëvizur për orë të tëra në një pikë shumë të ndjeshme, ku ndodhen tubat e Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP), që transporton gazin natyror azerbajxhanas nga Greqia në Itali.

“Akademik Pashin” është një anije speciale që synon të shoqërojë misionet me rreze të gjatë të flotës ruse, por përdoret shpesh në misionet e vëzhgimit për aktivitetet e NATO-s në detin Jon dhe aktualisht lundron midis Pulias dhe Shqipërisë.

Patjetër që janë hartëzuar kanalet dhe kablloja i fibrit optik. Infrastruktura që do të jenë “objektiva parësore” për rusët në rast lufte.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Zelenski në Kongresin Amerikan Veshur me Rroba Ushtarake - Kërkoi 50 Miliardë USD

Next Story

Konflikti Rusi - NATO Është i Afërt

Latest from Info

Shën Andoni i Madh

Asketi i krishterë i Egjiptit dhe themeluesi i jetës murgërore / asketike në Lindje. Kujtohet dhe