Kina: Përgatitemi për Luftë

/

Presidenti kinez: “Do të fokusohemi në përgatitjen e vendit për luftë. Kina tani do të forcojë plotësisht trajnimin ushtarak dhe përgatitjen për çdo luftë, sepse situata e saj e sigurisë është gjithnjë e më shumë e paqëndrueshme dhe e pasigurt dhe amerikanët bien dakord për atë që po përgatiten duke thënë se kriza në Ukrainë, në të cilën gjenden, është thjesht nxemje”.

Kina tani do të forcojë plotësisht stërvitjen ushtarake dhe përgatitjen për çdo luftë, tha Xi sot, sipas transmetuesit shtetëror CCTV.

Muajin e kaluar Xi Jinping bëri thirrje për zhvillim më të shpejtë ushtarak, “mbështetje tek forcat e veta” në teknologji dhe mbrojtje të interesave të Kinës jashtë vendit, duke ngritur shqetësime për mundësinë e konfliktit.

Njoftimi i presidentit kinez se vendi do të fokusohet në përgatitjen e luftës ka ngritur frikën për një sulm të mundshëm kinez ndaj Tajvanit, të cilin Kina e konsideron si pjesë të territorit të saj.

Kina, e cila ka ekonominë e dytë më të madhe në botë dhe ushtrinë e dytë më të fortë, ka kërcënuar vazhdimisht se do të aneksojë Tajvanin, në nevojë, edhe me forcë.

Që kur Xi Jinping erdhi në pushtet në vitin 2012, ai ka vënë në fokus sigurinë, kontrollin e qeverisë mbi ekonominë, diplomacinë më të fortë dhe një ushtri më të fortë.

Xi, i cili siguroi një mandat të tretë në kongresin e PKK muajin e kaluar, e sheh SHBAnë si një rival ndërkombëtar dhe kërkon të zgjerojë ndikimin ndërkombëtar të Kinës.

Kreu i Komandës Strategjike të SHBAsë paralajmëron forcimin e Kinës.

Pak ditë më parë, komandanti i Komandës Strategjike të SHBAsë, Admirali Charles Richard, i cili mbikëqyr programin e armëve bërthamore, në një fjalim në Simpoziumin Vjetor 2022 të Ligës së Nëndetëseve Detare dhe Përditësimin e Industrisë, paralajmëroi se SHBA po humbet ndikimin në parandalimin e saj bërthamor, ndaj konkurrentëve si Kina dhe Rusia.

“Kjo krizë në Ukrainë në të cilën jemi tani është vetëm nxemje” tha Richard, duke shtuar: “Kriza e madhe po vjen. Dhe nuk do të kalojë shumë kohë para se të testohemi në mënyra që nuk jemi testuar për një kohë të gjatë”, pasi Kina po zhvillon armë bërthamore shumë më shpejt se SHBAja dhe ky është një “problem afatshkurtër”.

Zyrtarët e Pentagonit kanë dhënë alarmin për vite me radhë në lidhje me infrastrukturën ushtarake të Kinës dhe zhvillimin e armëve bërthamore, por komentet e komandantit të ‘Strat Com’ e bëjnë situatën të duket edhe më ogurzezë sesa situata që kanë pranuar zyrtarët e tjerë publikisht.

Admirali Richard bëri thirrje për një rishqyrtim në thelb të problemit në Shtetet e Bashkuara, në mënyrë që të mos mbetet pas Kinës.

“Ne duhet t’i zgjidhim problemet më shpejt, në vend që të flasim vetëm për to. Kështu arritëm në Hënë në vitin 1969. Përndryshe, Kina do të kalojë SHBAnë dhe Rusinë, edhe pse ende e bllokuar dhe e paaftë për të arritur gjithçka, mbetet e rrezikshme”, theksoi komandanti amerikan.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

U Largua nga Jeta Evelyn de Rothschild

Next Story

Serbia Refuzon Planin Franko-Gjerman për Kosovën

Latest from Info