Kosovë: Shkëmbim Zjarri & Shpërthime – Serbët Goditën me Gaz Forcat Shqiptare të ROSU & Patrullën e KFOR-it

/

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura serbe u zhvendos në Rashkë në mënyrë ugjente.

Shkëmbime zjarri dhe shpërthime kanë ndodhur në Zubin Potok, në veri të Kosovës. Beogradi thotë se forcat speciale shqiptare ROSU u përpoqën të çmontonin një nga postblloqet serbe. Raportet tregojnë se ata synonin të merrnin edhe stacionin lokal të policisë serbe.

Sipas të njëjtave burime serbe, një njësi letoneze e KFOR-it të NATO-s ka marrë pjesë në operacion dhe ka marrë për përgjigje zjarrin hakmarrës serb.

Menjëherë pas kësaj, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka dërguar shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Mbrojtjes Kombëtare në kufijtë administrativë të Kosovës, mes tensioneve të përshkallëzuara në rajon, siç ka bërë të ditur vetë gjenerali Milan Mojiloviç.

Në një bisedë telefonike me Pink TV, gjenerali Mojiloviç tha se po shkonte për në qytetin e Rashkës (rreth 10km nga kufiri i Kosovës) pas një takimi me presidentin Vuçiç në Beograd.

“Detyrat e ndërmarra nga ushtria serbe (…) janë të sakta, shumë të qarta dhe do të zbatohen plotësisht”, theksoi gjenerali Mojiloviç.

“Situata është e komplikuar dhe kërkon në një të ardhme të afërt praninë e ushtrisë serbe përgjatë kufijve administrativë”, shtoi ai.

Pak para nisjes së gjeneralit serb për në Rashkë, Media serbe transmetuan video të të shtëna me armë zjarri, duke pretenduar përleshjet shpërthyen pasi policia kosovare u përpoq të thyente një nga barrikadat e ngritura nga protestuesit serbë.

Policia e Kosovës i ka mohuar raportimet, duke thënë në faqen e saj në Facebook se pjesëtarët e saj nuk janë përfshirë në një incident shkëmbimi zjarri. Por më vonë, Media shqiptare të Kosovës e transmetuan videon.

Megjithatë, të shtëna me armë u raportuan nga NATO pranë një patrulle të forcës paqeruajtëse ndërkombëtare KFOR në veri të Kosovës, ku protestuesit serbë kanë ngritur postblloqe që synojnë të pengojnë vendosjen e një force policore nga Prishtina në zonën e çrregulluar.

Në prag të konfliktit të armatosur.

Vihet re se situata në Kosovë është “në prag të konfliktit të armatosur”, siç paralajmëroi kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç.

“Ne duhet të bëjmë më të mirën, të gjithë së bashku, të përpiqemi të ruajmë paqen. Ne jemi vërtet në prag të konfliktit të armatosur për shkak të masave të njëanshme të ndërmarra nga Prishtina”, tha zonja Brnabiç në një konferencë me OJF-të serbe të mërkurën.

Tensionet u përshkallëzuan në Kosovën veriore, ku jetojnë më shumë se një e treta e 120.000 serbëve të Kosovës, kur Prishtina njoftoi synimin e saj për të mbajtur zgjedhje atje në komunat me shumicë serbe, pasi të gjithë zyrtarët e zgjedhur serbë dhe oficerët e policisë në atë rajon dhanë dorëheqjen. Autoritetet e Kosovës përfundimisht i shtynë zgjedhjet deri në prill.

Forca paqeruajtëse e Kosovës (KFOR) e udhëhequr nga NATO-ja ka forcuar praninë e saj në veri, duke dërguar trupa dhe patrulla shtesë atje, tha komandanti i forcës, gjenerali italian Angelo Michele Ristuccia, të premten në një deklaratë të lëshuar nga NATO.

Ai siguroi se KFOR-i ka “të gjitha kapacitetet, duke përfshirë personelin, për të siguruar një mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet, kudo në Kosovë”.

Nga ana e saj, Serbia i ka kërkuar KFOR-it që ta lejojë atë të vendosë ushtarët dhe policinë e saj në veri të Kosovës, pa marrë asnjë përgjigje deri më sot. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, megjithatë, theksoi se është “pothuajse i sigurtë” se kjo kërkesë “nuk do të pranohet”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Goditje Spektakolare Rusi-Kinë - Koreja e Veriut Kapi në Gjumë Korenë e Jugut & SHBA-në: Një Tufë Dronësh Mbërriti në Seul!

Next Story

Drejt Ndarjes së Kosovës: Ushtria Serbe Mori Urdhër të Ndërhyjë me Zjarr, me Bekimet e Patriarkut!

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është