Drejt Ndarjes së Kosovës: Ushtria Serbe Mori Urdhër të Ndërhyjë me Zjarr, me Bekimet e Patriarkut!

/

Për ndarjen e Kosovës po flitet tashmë në qarqet serbe.

Ushtria serbe mori urdhër ndërhyrje. Artileria ndodhet në pozicione të shpërndara. Ushtria dhe vendimet e shtetit serb u bekuan nga Patriarku i Serbisë.

Kosovë: “Serbët po vendosin postblloqe të tipit Wagner.”

Presidenti i Serbisë, A. Vuçiç, ka dhënë “dritën jeshile” për përfshirje ushtarake të Ushtrisë Serbe nëse forcat e Kosovës hyjnë, siç kërcënon lidershipi i tyre, në Mitrovicë, në 18 orët e ardhshme.

Presidenti serb bëri një surprizë dhe hodhi poshtë ultimatumin e SHBA-Britanisë dhe vendeve të tjera për të çmontuar postblloqet serbe në Mitrovicë.

Sipas burimeve ruse, 1.500 paraushtarakë shqiptarë të blinduar të të ashtuquajturës “policë” të Kosovës janë gati për të pushtuar komunat serbe të Mitrovicës.

Serbët janë urdhëruar që të ndërhyjnë menjëherë nëse kjo ndodh. Objektivi i parë i serbëve është ndarja e Kosovës.

Mitrovica duhet të kalojë në duart e Serbisë.

Në qytetin serb të Rashkës në kufirin me Kosovën, dëgjohen sirenat e luftës derisa artileria serbe është në zonat e dislokimit të gatshme për të ndërmarrë veprime.

Videoja e transmetuar nga televizioni serb tregon një falangë të armëve vetëlëvizëse NORA B-52 të vendosura në zonën e Rashkës pranë pikës kufitare Jarinje.

Dislokimi ushtarak u bë 2km nga kufiri me Kosovën, duke “prishur” marrëveshjen për një zonë sigurie prej 5km që ishte arritur mes dy palëve.

Ministrja e Brendshme serbe Bratislava Gacic tha gjithashtu se policia dhe forcat e tjera të sigurisë ishin gjithashtu në gatishmëri.

“Me urdhër të Presidentit të Republikës dhe Komandantit Suprem të Forcave të Armatosura, kam urdhëruar rritjen e gatishmërisë luftarake të policisë dhe forcave speciale.

Forcat policore janë vënë drejtpërdrejt nën komandën e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura siç parashikohet nga plani operativ”, thotë Bratislava Gasic në mesazhin e saj.

“Kemi marrë urdhër nga presidenti i Serbisë që të zbatohen të gjitha masat për të mbrojtur popullin serb në Kosovë.

Ushtria serbe është në gatishmërinë më të lartë.

Forcat e armatosura të Serbisë janë në gatishmërinë më të lartë, tha ministri i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç.

“Presidenti i Serbisë (…) urdhëroi ushtrinë serbe që të jetë në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake, domethënë në nivelin e përdorimit të forcës së armatosur” tha në një deklaratë ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç.

Sipas BBC, presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se “do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur popullin e Serbisë dhe vendin”.

“Detyrat e ndërmarra nga ushtria serbe (…) janë të sakta, shumë të qarta dhe do të zbatohen plotësisht”, theksoi gjenerali Mojiloviç.

“Situata është e komplikuar dhe kërkon në një të ardhme të afërt praninë e ushtrisë serbe përgjatë kufijve administrativë”, shtoi ai.

Gjenerali Milan Mojiloviç, kreu i Forcave të Armatosura të Serbisë, ka bërë të ditur se ai ishte dërguar nga presidenti serb Aleksandar Vuçiç në kufirin me Kosovën.

Të gjitha njësitë nën menaxhimin e SHFA Serbe.

“Situata atje është e komplikuar”, tha shefi i kabinetit për Pink TV, të dielën mbrëma, teksa po shkonte për në Rashkë, 10km larg kufirit me Kosovën.

Ai shtoi se situata kërkon “prezencën e ushtrisë serbe përgjatë vijës administrative”, një term i përdorur nga autoritetet serbe për kufirin me Kosovën.

Ministri i Brendshëm serb deklaroi gjithashtu se “të gjitha njësitë” do të jenë “menjëherë nën komandën e shefit të shtabit të përgjithshëm”.

Më në fund, ministri i Mbrojtjes sqaroi se kreu i shtetit urdhëroi që prania ushtarake serbe të rritet nga 1.500 ushtarë, në 5.000.

Qindra nga 120.000 serbë të Kosovës kanë ngritur barrikada në veri të Kosovës që nga 10 dhjetori për të protestuar kundër arrestimit të një ish-polici serb, duke paralizuar trafikun në dy pika kufitare me Serbinë.

Komunikimi Vuçiç me Patriarkun e Serbisë – Si në vitin 1389….

Ndërkaq, Agjencia e Lajmeve Tanjug raportoi se Vuçiç kishte komunikuar me Patriarkun e Serbisë, Porfirio, për situatën në Kosovë.

Siç është raportuar, takimi i tyre është bërë dje, të hënën më 26/12 në mbrëmje dhe pasi Prishtina ia ndaloi Patriarkut të shkonte në Kosovë para Krishtlindjeve.

Mediat serbe raportojnë se Vuçiç i kërkoi Patriarkut Porfir që të jepte bekimet e tij për të mbrojtur Kosovën, siç bëri Princi Llazar para Betejës së Kosovës në 1389.

Qitje dhe përleshje.

Pak para se gjenerali Mojiloviç të nisej për në zonën kufitare, mediat serbe publikuan një video në rrjetet sociale ku shfaqeshin të shtëna me armë zjarri dhe pretendonin se ishin “betejat” që ndodhën herët në mbrëmje kur forcat kosovare u përpoqën të çmontonin një postblloqe.

Ky informacion është mohuar menjëherë nga policia e Kosovës, e cila në faqen e saj në Facebook pretendon se zyrtarët e saj nuk kanë marrë pjesë në asnjë shkëmbim zjarri.

Mediat në Prishtinë pohuan në vend të kësaj se një patrullë e forcës paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR) ishte në zonën e zjarrit.

Ministri i Brendshëm kosovar Jelai Svetsia pretendoi se patrulla e KFOR-it ishte sulmuar.

Nga ana e tij, KFOR-i njoftoi se po hetonte një të shtënë “më 25 dhjetor pranë një patrullimi të misionit të NATO-s në Kosovë”.

“Nuk ka pasur të lënduar apo dëme materiale”, thuhet në deklaratën e KFOR-it.

Serbët vendosin postblloqe të reja. Kosova thotë se “janë postblloqe të Wagnerit”.

Dy barrikada të reja janë ngritur nga serbët në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës.

Kamionë të rëndë të ngarkuar me rërë dhe rrënoja janë vendosur vertikalisht në rrugët arteriale që çojnë nga pjesa jugore e qytetit në veri, ku popullsia serbe është shumicë. Serbët e bënë këtë veprim për shkak të paralajmërimeve që vinin nga Prishtina se një operacion policor ishte i pashmangshëm për të pastruar postblloqet që ata ngritën 18 ditë më parë në veri të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në deklaratën e tij të dielën e kaluar, i kishte cilësuar bllokimet e rrugëve serbe si “luftëtare”.

“Këto janë barrikada të njerëzve me uniforma të errëta, njerëz me flokë të shkurtër, me mjekër, barrikada të Wagnerit. Ata kanë armë dhe vendosin barrikada jo për të penguar kalimin e automjeteve, por për të mbrojtur veten dhe për të qëlluar në automjetet që i afrohen. Pra, këto janë postblloqe ushtarake”, tha Albin Kurti për faqen e lajmeve boshnjake istraga.ba.

Kryeministri i Kosovës gjatë takimit që ka pasur dje me komandantin e forcës ushtarake ndërkombëtare në Kosovë (KFOR) gjeneral Angelo Michele ka kërkuar heqjen e barrikadave dhe ka deklaruar se nëse KFOR-i nuk e bën këtë, policia do të marrë masa. Beogradi ka reaguar menjëherë ndaj këtyre paralajmërimeve dhe presidenti i Republikës, Aleksandar Vuçiç ka vënë në gatishmëri ushtrinë dhe policinë.

“Pas pajisjes së shqiptarëve dhe rritjes së gatishmërisë së tyre luftarake, do të marr të gjitha masat për të mbrojtur popullin tonë dhe për të ruajtur Serbinë”, tha Aleksandar Vuçiç në një postim në Instagram të hënën.

Kjo pasoi deklaratën e ministrit të Mbrojtjes Millosh Vuçeviç, i cili tha se me urdhër të Presidentit të Republikës urdhëroi ushtrinë serbe që të jetë “në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake, pra në nivelin e përdorimit të forca të armatosura”.

Në të njëjtën kohë, udhëheqja serbe vendosi rritjen e personelit të Brigadës së 63-të të Parashutës dhe Brigadës së 72-të të Operacioneve Speciale për 3.500 persona.

Serbia po përgatitet të bashkojë pjesët e saj…

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Kosovë: Shkëmbim Zjarri & Shpërthime - Serbët Goditën me Gaz Forcat Shqiptare të ROSU & Patrullën e KFOR-it

Next Story

Vendim Historik i Lidershipit Ushtarak me Vulën e V.Putinit: Kombi Rus Armatoset - Lufta po Vjen me NATO-n nga Arktiku në Polonia!

Latest from Info

Vjen Krizë Bankare?!

Deutsche Bank: “Një krizë e madhe krediti po vjen, me një valë falimentimesh dhe kredish problematike”.