A Po Vjen Një Tërmet i Madh në Greqi në 2023? – Çfarë Thotë Analiza e Gerasimos Papadopoulos

/

Rreziqet për Attikën nga vatrat sizmike Alkionides dhe Atalanti.

Sizmologu, drejtor i Kërkimeve Sizmologjike në Observatorin Kombëtar të Athinës, Gerasimos Papadopoulos, gjatë intervistës së tij në një një radio të martën në mëngjes, bëri një analizë të aktivitetit sizmik në Greqi duke theksuar ndër të tjera se “deri në vitin 2023 shanset për të pasur tërmete të forta janë rritur”.

Në veçanti, kur u pyet për të komentuar deklaratën e tij se të paktën çdo vit ka një tërmet të madh në Greqi, Drejtori i Kërkimeve Sizmologjike në Observatorin Kombëtar të Athinës deklaroi:

“Në vitin 2021 ka pasur katër tërmete me magnitudë 6 e më shumë dhe në vitin 2022 nuk ka pasur asnjë, atëherë nga statistikat e pamëshirshme të tërmeteve kuptohet se në vitin 2023 janë shtuar mundësitë për të pasur tërmete të forta, por nga ana tjetër shumë prej tërmeteve në Greqi, për fat të mirë, zhvillohen në një mjedis nënujor.”

Njëkohësisht, kujtojmë se Efthymis Lekkas, pak ditë më parë kishte shpallur mbledhjen urgjente të Komitetit të Rrezikut nga Tërmetet, pas tërmetit të madh 4.9 Rihter në Psachna të Evias, që tronditi edhe Attikën.

Rreziqet për Attikën nga vatrat sizmike në Alkionides dhe Atalanti.

Zoti Papadopoulos iu referua edhe rajonit të Attikës, i cili preket nga dy thyerje të mëdha, thyerja e Alkionideve që u aktivizua në vitin 1981 dhe ajo e Atalantit që u aktivizua nga dy tërmete në vitin 1894 me magnitudë 6.4 dhe 6.7 ballë.

Madje, vlen të theksohet se pak javë më parë, A. Tselentis kishte shprehur shqetësimin e tij për rrjetin e gazit natyror në Attikë, duke theksuar se “nëse kemi një shembje nga një tërmet i madh, e gjithë zona do të digjet“!

“Të dyja këto defekte e vendosin Attikën në distancë goditëse. Mund të dëmtojnë, jo në masë të madhe sepse ka një distancë, por mund të dëmtojnë. Deri më tani shkenca ka vërtetuar se ata kanë një gjë të përbashkët.

Që tërmetet e mëdha në këto çarje shfaqen me një përsëritje qindravjeçare. Nuk janë 40 vjet që thonë disa. Për Alkionidët ndoshta, por për disa nuk ka shumë njohuri”, tha G. Papadopoulos dhe shtoi:

“Vërtet Attika ka sizmicitet të ulët, kërcënohet kryesisht nga thyerje disi të largëta, për thyerjen e Fylisit nuk kemi ditur deri në vitin 1999 kur është aktivizuar, por edhe për këtë arsye të gjitha indikacionet që kemi tregojnë se tërmetet e forta përsëriten në intervale të gjata.

Por kjo nuk do të thotë se nuk duhet të jemi të ndërgjegjshëm, nuk do të thotë që nuk duhet të ketë gatishmëri dhe trajnim maksimal të banorëve dhe zbatim të rregulloreve.”

Vatrat sizmike më aktive.

“Për momentin, vatrat më aktive sizmike janë në Lesvos, në pjesën veriore ku aktiviteti sizmik vazhdon me ritme të forta dhe në zonën detare në veri të Kretës.

Në detin e Kretës kishim sërish 4.1 në mbrëmje dhe disa të tjera më të vogla. Aktiviteti sizmik atje filloi në 28/12 dhe që atëherë ka prodhuar një tërmet 4.4 dhe disa më të vegjël.

Nuk e përjashtoj që të jetë më i madh se 4.4, por duhet të kemi parasysh që ky fokus ndodhet qartë në det rreth 35 deri në 40 kilometra në veri të Neapolis dhe Agios Nikolaos dhe kjo krijon një mburojë mbrojtjeje për shkak të distancë pra dhe nëse shifrat ende rriten, vështirë se mund të dëmtojnë këto zona të banuara”, tha fillimisht z. Papadopoulos dhe nënvizoi:

“Është aktivizuar një gabim i cili aktualisht nuk është në gjendje të prodhojë një tërmet të madh dhe prodhon të vegjël, mund të mos përfundojë në një të madh dhe mund të prodhojë një të madh pas 2-3-5 vitesh.

“Kujdes në Lesvos!”

Duke iu referuar veriut të Lesvos, sizmologu theksoi se atje “gjërat kanë nevojë për më shumë vëmendje sepse aktiviteti sizmik po zhvillohet në ishull, në kontinent, në pjesën veriore të ishullit dhe në të vërtetë në një zonë ku në të kaluarën kanë ndodhur tërmete të forta. Për momentin nuk duket se po kalojmë vijën e kuqe të rrezikut, por gjërat janë ende të paqëndrueshme”.

Në vijim, z. Papadopoulos u shpreh se “nuk jemi të sigurt që tërmeti i djeshëm 4.9 ka qenë kryesori, të dhënat ende nuk janë të mjaftueshme për të thënë me siguri absolute se ka qenë tërmeti kryesor. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm në analizat shkencore që bëjmë, nuk duhet të jemi ekspertë rreziku, por as profesionistë të vetëkënaqur, duhet të jemi të përkushtuar ndaj shkencës”.

Këshilla për sizmologët që bëjnë politikë.

Madje, ai nuk ka munguar të lërë edhe disa tregues për kolegët e tij, duke thënë: “Ka nga ata që herë luajnë rolin e njërit dhe tjetri rolin e tjetrit dhe kam thënë se në raste të tilla kemi një falsifikim të shkencës. Të dhënat shkencore dhe jo ndonjë përshtatshmëri duhet të jenë ato që na drejtojnë.”

I pyetur nëse ka mundësi që një shkencëtar të kënaqë qytetarët kur e di se nuk është e vërtetë apo të rrezikojë kur nuk ka arsye, z. Papadopoulos ishte i qartë:

“Kur ky person të fillojë dhe dalëngadalë të braktisë shkencën dhe t’i afrohet politikës, sigurisht që do ta bëjë këtë gabim.”

1 Comment

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Mosdorëzimi i Dorëheqjes në Gjykatë nga ana e Lulzim Bashës & Gazmend Bardhit në Europë Konsiderohen Akt Penal

Next Story

Zhurmë me Jokerin: Shfaqet Duke Mbetur… Shtatzënë & Duke Sjellë në Jetë Pasardhësin!

Latest from Info