Biden në Poloni

/

Lufta në Ukrainë, ndërsa Biden në Poloni.

Ditë të vështira përpara, por Rusia nuk do të fitojë kurrë.

Biden paralajmëron qartë për ofensivën pranverore të Putinit dhe shpall sanksione të reja nën duartrokitet e mijëra polakëve.

Një mesazh i mbështetjes së vazhdueshme për Ukrainën u dërgua përsëri, disa orë pas takimit të tij me Volodymyr Zelensky, nga Joe Biden, nga Polonia, ku një turmë njerëzish u mblodhën për ta dëgjuar atë në një nga momentet më kritike të konfliktit.

Në fjalën e tij, presidenti amerikan u ndal tek izolimi në të cilin ka rënë Rusia, foli për sanksione të reja ndaj Moskës, ndërsa paralajmëroi ditë të vështira, por ato do të priten me grusht nga Ukraina dhe aleatët e saj.

Deklaratat e presidentit amerikan kanë rëndësi të veçantë dhe vijnë pas fjalimit të Vladimir Putin që hapi zjarr ndaj Perëndimit, duke e akuzuar atë për sulm ndaj Rusisë dhe duke e kërcënuar me përgjigje në rast përshkallëzimi.

Duke iu drejtuar mijëra njerëzve që e ndiqnin, Biden u zotua për një të ardhme të lirë për Ukrainën, që do të thotë se nuk do të ketë asnjë kompromis për territorin dhe sovranitetin e saj, ndërsa u bëri homazhe atyre që ranë në betejë.

Publiku shpërtheu në duartrokitje ndërsa Biden tha: “Shikoni përreth jush, shikoni sa shumë keni bërë. Polonia pret 1.5 milionë refugjatë ukrainas. Zoti ju bekoftë!”

https://twitter.com/i/broadcasts/1LyxBqjlowaJN

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Kanali i Suezit & 17 Shkurti 1867

Next Story

G7 Kërkon Gjithçka nga Moska: "Tërhiquni Menjëherë nga Ukraina & Ktheni Krimenë"

Latest from Info

Melina Merkuri

Personaliteti Melina Merkuri u dallua jo vetëm si aktore, por edhe si politikane me luftën e