G7 Kërkon Gjithçka nga Moska: “Tërhiquni Menjëherë nga Ukraina & Ktheni Krimenë”

Qëndrimi i ashpër i liderëve perëndimorë për vendosje mee “shpinave pas murit” të Rusisë. Paralajmërime për ata që ndihmojnë Rusinë.

G7 kërkoi tërheqjen e menjëhershme të trupave ruse nga të gjitha territoret ukrainase sot, duke shprehur mbështetjen e saj të palëkundur për Ukrainën për aq kohë sa është e nevojshme pa rotacion, duke përfshirë edhe Krimenë.

Në komunikatën e fundit, Grupi i Shtatë vendeve të industrializuara i bëri thirrje Rusisë që t’i japë fund agresionit dhe të tërhiqet “menjëherë”.

Ai thekson se “nuk do ta njohë kurrë aneksimin e paligjshëm të zonave të Ukrainës lindore, as të Krimesë dhe Sevastopolit”.

G7 paralajmëron gjithashtu se “çdo përdorim i armëve kimike, biologjike ose bërthamore nga Rusia” do të ketë pasoja të rënda.

G7 thotë se do të ndërmarrë veprime kundër vendeve të treta që ofrojnë mbështetje materiale për luftën e Rusisë në Ukrainë.

“Ne u bëjmë thirrje vendeve të treta ose aktorëve të tjerë ndërkombëtarë që kërkojnë të shmangin ose minojnë masat tona për t’i dhënë fund mbështetjes së tyre materiale për luftën e Rusisë, ose ata do të paguajnë një çmim të rëndë”, thuhet në deklaratë.

Pak më herët, SHBA-ja dhe Britania, vende anëtare të G7, njoftuan sanksione të reja ndaj Moskës, me rastin e një-vjetorit të pushtimit.

G7 tha gjithashtu se ata do të zgjerojnë masat ekonomike të vendosura tashmë ndaj Rusisë dhe u zotuan të pengojnë Moskën të gjejë mënyra të reja për të blerë materiale dhe teknologji të avancuar, si dhe pajisje ushtarake dhe industriale. Ai shtoi se do të vazhdojë përpjekjet e tij për të siguruar që Rusia “do të paguajë për rindërtimin e Ukrainës”.

G7 tha se do të marrë masa shtesë kundër sektorit ekonomik të Rusisë për “të minuar më tej aftësinë e Rusisë për të zhvilluar luftë të paligjshme”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Biden në Poloni

Next Story

Blinken “Bllokon” edhe Armëpushimin e Propozuar nga Pekini në Ukrainë

Latest from Info