Ndaj Trump u Ngrit një Ndjekje Penale – Republikanët: “Biden do të Mbajë Përgjegjësi për Këtë!”

/

“Amerikanët nuk do ta tolerojnë këtë padrejtësi!”

Ish-presidenti Donald Trump është paditur nga një juri në New York, pasi dyshohet se ka paguar 130,000 dollarë për të “blerë heshtjen” e yllit porno, Stormy Daniels, pak para fitores së tij në zgjedhjet e vitit 2016.

“Ky është persekutim politik dhe ndërhyrje në zgjedhje në nivelin më të lartë në histori”, tha në një deklaratë presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara Trump, duke parashikuar se ky rast do të përfundojë “në kurriz të Joe Biden”.

Është hera e parë në historinë e SHBA-së që një ish-president ndiqet penalisht.

Ky vendim pritet të shkaktojë trazira të mëdha në SHBA dhe vendi rrezikon një ndarje që mund të ketë rezultate të paparashikueshme.

Në të njëjtën kohë, skandalet e djalit të Joe Biden, Hunter Biden, janë “nënshtruar” diku në dosjet… e Drejtësisë.

Skandale të vërtetuara me material audio-viziv.

Vendimi për të ndjekur penalisht ish-presidentin amerikan Donald Trump “dëmton në mënyrë të pariparueshme” SHBA-në, tha kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy.

“Populli amerikan nuk do ta tolerojë këtë padrejtësi” tha McCarthy, duke deklaruar se Dhoma e Përfaqësuesve do të bëjë përgjegjës avokatin demokrat dhe afrikano-amerikan amerikan Alvin Bragg për “këtë shpërdorim të paprecedentë të pushtetit”.

Ndjekja penale e Donald Trump është “në kundërshtim me vlerat e Amerikës”, tha rivali i tij i brendshëm i partisë Ron DeSantis, duke kritikuar instrumentalizimin (siç e quajti ai, “armatizimi”) “të sundimit të ligjit” në vend.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump pritet të dorëzohet vullnetarisht në një gjykatë të New Yorkut për t’u përballur me akuzat të martën, më 4 prill, tha avokati i tij, sipas New York Times.

Zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit kontaktoi avokatin e Trump për të rregulluar “Dorëzimin” e tij në drejtësi
Zyra e Prokurorit të Distriktit të Manhatan njoftoi të enjten mbrëma se kishte kontaktuar një avokat të ish presidentit amerikan Donald Trump për të rregulluar “dorëzimin” e tij në një gjykatë të New York, duke e bërë zyrtare se ai ishte akuzuar me të vërtetë në lidhje me rastin në vitin 2016.

“Ne kemi kontaktuar një avokat të zotit Trump këtë mbrëmje për të koordinuar dorëzimin e tij përpara Prokurorit të Qarkut të Manhattan (a.k.a. Alvin Bragg) për akuzë” në New York, tha një zëdhënës i prokurorit në një deklaratë lakonike pas ndjekjes penale, nga votimi i jurisë.

Aktakuza mbetet “e vulosur” për momentin dhe ende nuk është caktuar data e seancës, shtohet në deklaratë.

Ish presidenti i SHBAsë Donald Trump, ka kundërshtuar ashpër ndjekjen penale kundër tij nga sistemi i drejtësisë në New York, pasi është “persekutim politik”, “gjueti shtrigash” dhe “ndërhyrje në zgjedhjet e 2024ës”.

Akuzat, të cilat dolën nga hetimi i drejtuar nga Prokurori i Qarkut Demokratik të Manhatan, Alvin Bragg, pritet të shkaktojnë ndarje politike në shoqërinë amerikane.

Trump e kishte bërë të qartë disa ditë më parë se do të vazhdonte fushatën e tij për të siguruar nominimin e republikanëve për të qenë kandidati i partisë në zgjedhje edhe nëse ndaj tij ngrihej kallëzim penal.

Mirëpo, 13 ditë më parë Trump në një deklaratë që bëri bujë, njoftoi se pritej të arrestohej në Manhatan duke i drejtuar palës Biden që fshihet pas gjithë kësaj.

Referenca e Trump u bë në platformën “Truth Social”, ku ish presidenti i vendit pretendon se “pa prova dhe me rrjedhje të paligjshme, prokuroria e Manhattan lë të nënkuptohet se do të më arrestojnë”.

“Deep State” i SHBAsë vendos të ngrejë një çështje të vjetër për të lënduar sërish kandidatin republikan.

Në fakt, e gjithë kjo po ndodh ndërkohë që zbulohet se ai është përpara në sondazhe në të gjitha shtetet dhe në duart e Biden mund të shpërthejë bomba bankare.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Otto von Bismark

Next Story

Gabriela Mistral

Latest from Info

Vjen Krizë Bankare?!

Deutsche Bank: “Një krizë e madhe krediti po vjen, me një valë falimentimesh dhe kredish problematike”.