Medvedev: “Ndoshta Duhet të Arrijmë në Kiev – Regjimi Atje Duhet të Bjerë”!

/

A tregon kjo objektivat e sulmit rus?

Trupat ruse mund të duhet të arrijnë në kryeqytetin ukrainas, Kiev, për të arritur qëllimet e operacionit special ushtarak, siç e quan Moska ndërhyrjen e saj në Ukrainë, tha të enjten ish Presidenti rus Dmitri Medvedev, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS.

Ai tha gjithashtu se rusët dhe ukrainasit janë një komb dhe se qeveria ukrainase, të cilën Moska e quan “regjimi i Kievit”, “duhet të bjerë”.

Deklaratat vijnë në një pikë kritike për biznesin pasi, pas rënies së Avdiivkës forcat ukrainase duken të pavullnetshme për të bërë asgjë më shumë se, të tërhiqen në mbrojtje për të blerë kohë që Zelenski të gjejë para dhe mjete!

Megjithatë, me atë që tha sot zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, Jurij Ikhnat, se që nga fillimi i operacionit ushtarak në shkurt 2022, Rusia ka lëshuar më shumë se 8.000 raketa dhe 4.630 dronë kundër objektivave në Ukrainë, nuk duket se një përforcim i ri, i guximshëm nga Perëndimi, do të mund të ndalojë përparimin rus.

“Po flasim për raketat balistike të tipit Hwasong-11. Sipas hetimit tonë, trupat ruse kanë lëshuar më shumë se 20 raketa të tilla të Koresë së Veriut kundër Ukrainës.”

Në të njëjtën kohë, ukrainasit në dy muaj nuk do të kenë asnjë raketë artilerie, që do të thotë se ata nuk do të mund të vazhdojnë të operojnë në asnjë nga frontet e Ukrainës.

Pas dy muajsh do të ketë ardhur pranvera dhe rusët do të jenë në gjendje të zhvillojnë plotësisht sulmin e tyre dhe pa Artileri operative, teksa forcat ukrainase nuk do të kenë asnjë shans për të mbijetuar.

Për këtë arsye Kanadaja po merr masa urgjente për të dërguar një ngarkesë të madhe predhash artilerie në Ukrainë, në bashkëpunim me Republikën Çeke.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Athina & Tirana Protestojnë në të Njëjtën Orë - Aleatët e Biden (Mitsotakis, Rama) në Përballje me Popullin

Next Story

Kaos në Bruksel: Beteja në Rrugë Midis Fermerëve & Policisë Jashtë Godinës së Këshillit Europian

Latest from Info