Moldavia Ora Zero

/

Forcat e NATO-s hynë në Moldavi!

Sulm me dron në një kamp në Transnistria dhe bombë për shkëputjen e Gagauzisë.

NATO përgatit mbrojtjen e Moldavisë, ndërsa guerilët shpërthyen në Odessa.

Rumania, SHBA-ja dhe Franca po përgatiten për skenarin më të keq në Moldavi, pasi forcat e para të NATO-s hynë në vend për të përgatitur mbrojtjen e saj.

Dje, një dron kamikaz goditi një bazë ushtarake në Transnistria, ndërsa autoritetet e Gagauzisë shpallën gatishmërinë e tyre për t’u shkëputur nga Moldavia!

Të gjithë duket se presin ardhjen e ushtrisë ruse në Odessa. Mbetet për t’u parë se si do të reagojnë Rumania dhe Franca dhe nëse do të arrijnë të reagojnë.

Plagë në një bazë ushtarake në Transnistria

Autoritetet në Transnistria, rajoni separatist pro-rus i Moldavisë, thanë se një dron goditi një stacion radar në një bazë ushtarake, duke mos shkaktuar dëme të konsiderueshme apo viktima.

Një ngjarje e ngjashme ka ndodhur tre javë më parë.

“Të premte në orën 14:35, një dron kamikaz sulmoi një bazë ushtarake të Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Moldavisë të Transnistrias, në rrethin e Rubnicës, gjashtë kilometra larg kufirit me Ukrainën”, deklaron Ministria e Sigurisë Shtetërore e Transnistrias në njoftimin e saj.

“Objektivi ishte një stacion radar që pësoi dëme të vogla, pa viktima. Një ekip hetuesish po punon në terren”, shtoi i njëjti burim, pa fajësuar drejtpërdrejt Ukrainën për sulmin.

Më 17 mars, Transnistria pretendoi se një dron i dërguar nga Ukraina goditi një bazë ushtarake në kryeqytetin Tiraspol.
Si pasojë e sulmit, një nga helikopterët Mi-8 është dëmtuar dhe djegur plotësisht. Droni mbërriti nga drejtimi i Ukrainës, nga ana e “Urës së Tërfilit” në rajonin e Odesës. Vendi i saktë i nisjes nuk mund të përcaktohet.

Kjo akuzë u hodh poshtë nga qeveria moldave, e cila e denoncoi atë si një përpjekje për të shkaktuar “panik”. Kievi, nga ana e tij, akuzoi Moskën për “provokime” në Transnistria.

Kjo zonë kufizohet me provincën e Odessës. Transnistria u shkëput pas një lufte të shkurtër të vitit 1992 kundër ushtrisë moldave. Rusia mban atje një forcë prej 1.500 vetësh, sipas shifrave zyrtare.

Stërvitjet e NATO-s në Moldavi

Këto zhvillime vijnë pasi Perëndimi i afrohet Moldavisë, ku NATO po kryen stërvitje ushtarake 19-ditore.

Në këto stërvitje, trupa speciale nga SHBA dhe Rumania përsosin “koherencën” e tyre me njësitë elitare moldave të quajtura Fulger, Scorpion dhe Pantera.

Stërvitjet ushtarake Joint Combined Exchange Training-2024 (JCET-2024) filluan më 1 prill, me dy batalione të forcave speciale nga Shtetet e Bashkuara dhe Rumania.

Stërvitjet do të mbahen jo vetëm në kryeqytetin e vendit, Kishinau, por në pjesë të ndryshme të vendit.

Kështu, qytetarët janë paralajmëruar që të mos alarmohen nëse në rrugë shohin tanke dhe mjete të tjera të blinduara të rënda.

Vladimir Bruter, ekspert në Institutin Ndërkombëtar për Studime Humanitare dhe Politike, beson se NATO dëshiron të vërë nën kontrollin e saj të gjitha vendet ndërmjet Aleancës së Atlantikut të Veriut dhe Rusisë.

“Moldavia është një territor disi i kapur sot mes Perëndimit zyrtar dhe Ukrainës, dhe Perëndimi nuk do ta lërë atë në zonën gri”, tha Bruter.

Sipas tij, qëllimi i këtyre ushtrimeve është integrimi i Moldavisë në format perëndimore, sepse “Rusia tradicionalisht ka baza shumë serioze në Moldavi dhe ato gjithashtu duhet të eliminohen. Prandaj, nga pikëpamja perëndimore, nuk duhet të ketë baza ruse në Europë”.

Gagauzia do të shkëputet nga Moldavia nëse vendos të bashkohet me Rumaninë.

Gagauzia ka njoftuar se do të largohet nga Moldavia nëse Kishinau vendos të bashkohet me Rumaninë.

Kështu deklaroi kreu i rajonit autonom Evgenia Guțul. “Çdo përpjekje e tillë do të nënkuptojë fillimin e menjëhershëm të proçesit të shkëputjes së Gagauzisë dhe kthimin në një republikë të pavarur Gagauz. Kemi besim se banorët e shumë rajoneve fqinje të Moldavisë dhe Bullgarisë do të na mbështesin dhe bashkohen me ne, si dhe paralajmëruam zyrtarin e Kishinaut për pasojat katastrofike të hapave të tillë”, shtoi Guțul.

Ajo kujtoi se në vitin 2014 u mbajt një referendum në Gagauzia, në të cilin banorët deklaruan se e shohin të ardhmen e tyre ekskluzivisht si pjesë e një Moldavie të pavarur dhe sovrane.

Ai theksoi se në republikë nuk jetojnë vetëm moldavët dhe rumunët, por edhe rusët, gagauzët, ukrainasit, bullgarët dhe dhjetëra kombësi të tjera që mundën të ndërtonin marrëdhënie harmonike ndëretnike.

“Gagauzët e trajtojnë Rumaninë dhe kulturën rumune me respekt dhe interes. Këta janë fqinjët tanë me të cilët ne duam të zhvillojmë lidhje të ngushta ekonomike dhe kulturore”, shtoi Guțul, duke theksuar megjithatë se populli gagauz është gati të vazhdojë të mbrojë sovranitetin e Moldavisë.

Vlen të theksohet se kryeministri i Rumanisë Marcel Ciolacu tha në një intervistë për portalin DC News se mbështet idenë e bashkimit të Rumanisë me Moldavinë, e cila mund të ndodhë, ndër të tjera, përmes pranimit të republikës, në Bashkimit Europian.

Parlamentet e Moldavisë dhe Rumanisë mbajtën një seancë të përbashkët për herë të parë në vitin 2022. Para kësaj, qeveritë e të dy vendeve u mblodhën shumë herë, u krijuan komitete dhe grupe pune të përbashkëta në shumë fusha.

Gueril në Odessa

Në lagjen Lenposelka të Odessës (rrethi Khadzhibej i qytetit), u dogj një magazinë që përmbante ndihma të mbledhura nga vullnetarët ukrainas për Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Magazina kishte uniforma ushtarake, armë anti-drone, ilaçe, ushqime dhe materiale të tjera të dobishme ushtarake. E gjithë kjo së shpejti do të drejtohej në Khersonit për “Marinsat” e Brigadës së 35-të Detare (njësia ushtarake A0216).

Dje, persona të panjohur ndërprenë furnizimin me energji elektrike në një tjetër instalim ushtarak ukrainas në Odessa.

Previous Story

Spiunët Rusë në Selinë e NATO-s në Bruksel

Next Story

Medvedev: Kë Fajëson Rusia për Aktin Terrorist?

Latest from Info