Eklipsi i 8 Prillit – Foto & Video (4min 28sek)

/

Eklipsi total diellor, imazhe unike që shkaktojnë emocion. Planeti është i ngrirë, fenomeni u ndoq drejtpërdrejt nga NASA.

Ολική έκλειψη Ηλίου: Μοναδικές εικόνες που προκαλούν δέος – Καθηλωμένος ο πλανήτης την παρακολούθησε live από τη NASA

Miliona njerëz në mbarë botën panë imazhet unike, me Diellin që fshihej pas Hënës, duke krijuar një pamje mahnitëse!

Eklipsi i plotë diellor filloi në Meksikë, për të kaluar në SHBA dhe për të përfunduar në Kanada. Siç mund ta shihni në imazhet e REUTERS, mijëra njerëz veshën syzet speciale dhe e kthyen shikimin drejt qiellit.

Momenti i eklipsit, New York / REUTERS

Pamje magjike nga fluturimi special i Delta Airlines për shkak të fenomenit të eklipsit / REUTERS

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador ka pozuar dhe është siluetuar para një ekrani, ndërsa vëzhgon Eklipsin e Diellit, në Mazatlan, Meksikë / REUTERS

Vendpushimi meksikan i Mazatlán në bregun e Paqësorit ishte vendi i parë popullor i shikimit të fenomenit të rrallë. Mijëra njerëz ishin mbledhur përgjatë shëtitores, me syze speciale. Shumë prej tyre prisnin të rehatuar në shezllonë, ndërsa një orkestër luante muzikë nga filmi “Star Wars”. Në kulmin e aktit, të gjithë shpërthyen në duartrokitje dhe brohoritje.

Teleskopë, kamera, madje edhe kostume kamuflazhi në… helium u shpërnda për shkak të ditës, me NASA-n që transmetoi drejtpërdrejt imazhet e rralla.

Momenti kur Dielli u zhduk pas Hënës dhe qielli errësohej, pamja ishte magjepsëse.

Në SHBA, më shumë se 30 milionë njerëz patën fatin të ndodheshin në zonat ku eklipsi total diellor ishte i dukshëm për disa minuta, sipas NASA-s. “Eklipset kanë një aftësi të veçantë. Ata prekin njerëzit, të cilët ndjejnë një lloj frike për bukurinë e universit tonë”, tha kreu i agjencisë amerikane të hapësirës Bill Nelson.

Duke pritur eklipsin, New York / REUTERS

Eklipsi total i diellit ishte i dukshëm në SHBA për shumë më gjatë se në vitin 2017. Kohëzgjatja maksimale e sotme arriti në 4 minuta e 28 sekonda në disa vende, krahasuar me 2 minuta e 42 sekonda shtatë vjet më parë.

Fazat e Eklipsit të Plotë / REUTERS

Eklipsi diellor ishte i dukshëm në 15 shtete amerikane, nga Teksasi në Maine, përpara se të vinte radha e banorëve të Kanadasë lindore. Qytete të vogla rurale si, Advance, Misuri, me një popullsi prej rreth 1.300, por që pritën mijëra vizitorë.

309 άνθρωποι ντύθηκαν… ήλιοι και συγκεντρώθηκαν στους Καταρράκτες του Νιαγάρα για να δουν την έκλειψη και να μπουν στο βιβλίο Γκίνες, ως οι περισσότεροι άνθρωποι που πόζαραν μαζί ντυμένοι με αυτή τη στολή / REUTERS

Eklipsi i plotë nga dhe mes Statujës së Lirisë, New York / REUTERS

Kushtet e motit nuk ishin të favorshme kudo, si për shembull në Teksas, ku pati vranësira.

Autoritetet amerikane i kishin paralajmëruar ata që donin të admironin fenomenin se duhet të mbanin syze speciale përpara se të shikonin nga qielli, për të mos dëmtuar sytë.

Dashamirët e eklipsit kanë rinovuar takimin e tyre për eklipsin e plotë të radhës, që do të jetë i dukshëm në Spanjë, në vitin 2026.

Previous Story

Dokumenta Sekretë të Deklasifikuar - Kështu do të Vdesin Miliarda Njerëz Minutë pas Minute!

Next Story

Kinezët Ndërtuan Santorinin e Tyre (video)!

Latest from Info