Rusia Thotë: “Hunter Biden Dha Fondet për Aktin Terrorist në Moskë!”

/

Hunter Biden fshihet pas fondet të financimit të terrorizmit në Moskë, këtë pretendojnë rusët.

Përmes kompanisë ukrainase të gazit natyror Burisma, u dhanë fondet.

Komiteti Hetues i Rusisë ka njoftuar nisjen e hetimeve për financimin e sulmit terrorist në Moskë nga Ukraina, duke akuzuar SHBA-në dhe aleatët e saj.

Akuza bazohet kryesisht në fondet që trafikoheshin përmes kompanisë ukrainase Burisma, në të cilën djali i presidentit amerikan Joe Biden, Hunter Biden, mbante kapitale dhe fonde të mëdha.

“Hetimi shqyrton burimet dhe lëvizjet e fondeve që arrijnë në disa milionë dollarë amerikanë dhe përfshirjen e partnerëve të autoriteteve dhe organizatave shtetërore dhe tregtare të vendeve perëndimore”, tha komisioni në një deklaratë për shtyp, duke cituar emrin e kompanisë së gazit Burisma, në bordin e të cilit Hunter Biden ishte anëtar.

Hetuesit pretendojnë se Burisma veproi si një ndërmjetës për fondet e përdorura “në vitet e fundit për të kryer akte terroriste në Rusi dhe jashtë saj që synonin shfarosjen e personaliteteve”.

Rusia beson se Ukraina është e përfshirë, nga ana xhihadiste, në sulmin e 22 marsit në sallën e koncerteve Crocus City Hall në periferi të Moskës, në të cilin u vranë 144 persona.

Kievi dhe vendet perëndimore e kundërshtojnë këtë version të ngjarjeve pasi Shteti Islamik mori përgjegjësinë.

Sipas Komitetit Hetimor të Rusisë, hetimet janë nisur me kërkesë të deputetëve rusë në lidhje me “financimin e aktiviteteve terroriste nga zyrtarë të lartë të SHBA-së dhe vendeve të NATO-s”.

Bashkëpunimi i Hunter Biden me kompaninë Burisma është një nga çështjet më të diskutuara të familjes Biden, duke u përfshirë në aktivitete me sfond ligjor dhe të zymta.

Djali i presidentit amerikan mohon të ketë bërë ndonjë gjë të paligjshme apo amorale, ashtu si dhe babai i tij, po kjo nuk do të thotë asgjë. Askush nuk mohon prezencën e tzyre prej dekadash tashmë në Ukrainë.

Shikoni postimin përkatës në “X”!

Previous Story

SHBA Dërgon Mercenarë nga Kartelet Kolumbiane & Meksikane në Ukrainë, thotë Moska

Next Story

Pse Nuk Duhet ta Karikoni Celularin në Makinë

Latest from Info