432Hz vs 440Hz – Efekti i Muzikës në Vetëdijen & Shëndetin e Njeriut

/

A e dini se trupi dhe qelizat tona dridhen në frekuencën 432 Hz?

Pjesë muzikore në këtë frekuencë, si muzika e Verdit, këngë nga Whitney Houston, Enya, Adele etj., por edhe zëri i delfinëve apo kupat e zërit tibetian mund të ndihmojnë në rivendosjen e harmonisë në trupin tonë dhe në mbështetjen e shërimit të tij.

E njëjta frekuencë prej 432 Hz ka aftësinë të harmonizojë hemisferat tona cerebrale duke promovuar stabilitetin tonë mendor dhe zhvillimin shpirtëror.

Edhe më shumë: përmes tingullit diellor në 432Hz vjen dridhja e ADN-së tonë në harmoni me spiralen Phi të Natyrës, të cilën e gjejmë pothuajse në çdo formë jete. Pra mund të flasim për harmonizimin e njeriut me frekuencën e universit.

Në një artikull në botimin “Toxotis”, lexojmë se njeriu i ngjan një instrumenti muzikor.

Këtu mund të shtojmë se kur njeriu është “i akorduar” mirë, atëherë jeta e tij rrjedh me ritme më të mira.

Efekti i kësaj frekuence bazë prej 432 Hz është hulumtuar dhe studiuar gjerësisht, duke treguar sesi promovon shëndetin dhe artin…, një temë që preokupon si muzikantët, ashtu edhe ata që merren me profesionet e këshillimit dhe shërimit.

Nota bazë LA në shkallën muzikore thuhet se dikur ishte akorduar në 432 Hz.

Është më e ngrohtë dhe më e dashur dhe ndihet në zemër dhe në zonën kurrizore. Përkundrazi, në përdorimin aktual në 440Hz është më lineare dhe e perceptojmë në anë të kokës. 440Hz aktivizon hemisferën e majtë të trurit tonë, pra logjikën, e cila në rastin e stresit apo fobive, forcon edhe më shumë dis’harmoninë ekzistuese.

Thuhet se ndryshimi në lidhje me frekuencën e notës LA nga 432 Hz në 440 Hz ka ndodhur në vitin 1939. Nëse ka ndodhur rastësisht, mbetet që secili të përgjigjet vetë, por që atëherë kemi një lojë “frekuencash të gabuara”. Është luajtur kundër popullit.

Konferenca e fundit relevante ndërkombëtare u mbajt në Londër në vitin 1939 nga Federata Ndërkombëtare e Shoqatave Kombëtare të Standardizimit ku u vendos si normë për LA – 440Hz. Që atëherë, pjesa më e madhe e prodhimit muzikor në botë është “akorduar” në 440Hz.

Rudolf Steiner paralajmëroi për këtë rritje të shpeshtësisë dhe ishte i bindur se kjo do të nxiste sjellje antisociale dhe do të pengonte zhvillimin njerëzor.

Këto frekuenca joharmonike shqetësojnë rrjedhën e qetë të mendimeve harmonike dhe ndikojnë në pikën qendrore të kontrollit të trupit tonë – trurin – duke nxitur dis’harmoninë dhe sëmundjet.

Nikola Tesla tha: “Nëse doni të kuptoni universin, atëherë mendoni në kategori, energjitë, frekuencat dhe dridhjet”.

***

Përveç kësaj, është vërtetuar se sumerët, egjiptianët dhe grekët e lashtë akorduan instrumentet e tyre muzikore në 432 Hz, derisa romakët e ndaluan atë. Mozart dhe Verdi, megjithatë, këmbëngulën që pjesët e tyre të luheshin në 432 Hz.

Pas ndryshimit të rregullit në 440 Hz pati shumë muzikantë që kërkuan të ktheheshin në frekuencën 432 Hz: mes tyre Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Joan Sutherland, Birgit Nilsson, Montserrat Caballe, Richard Strauss etj.

Shkencëtari zviceran Hans Cousto u bë i famshëm për faktin se ai llogariti harmonikën duke marrë parasysh të dhënat planetare. Duke përdorur rregullat për oktavat, ai i shndërroi rrotat planetare në tinguj. Kështu Toka gjatë tonit të saj vjetor dridhet në oktavën e 32-të në 136Hz (Cis). Toni vjetor rezulton nga dridhja e prodhuar gjatë kohës së nevojshme për një rrotullim të plotë të Tokës rreth diellit.

Ky ton është OM siç e quajnë indianët. Në të vërtetë, indianët sintonizojnë Sitarin, por gjithashtu këndojnë OM-në e shenjtë në 136 Hz (Cis). Nëse dikush e ndjek këtë ton bazë lart, përmes sekuencës tonale natyrore, ai përfundon në A1=432Hz.

Interesi në këtë rast është se indianët në mënyrë intuitive dhe meditative arritën në të njëjtin rezultat që arritën shkencëtarët me llogaritjet e tyre. Kjo tregon se Shpirti dhe shqisat tona janë nga natyra në harmoni me ligjet natyrore harmonike.

Pra, muzika në 432 Hz është një bekim dhe përfitim i vërtetë për njerëzit.

Ja disa shembuj:

*Bob Marley – Një dashuri

*Enya – Qoftë

*Muzika e Harpës

*Mozart

Si ta ktheni me lehtësi muzikën përsëri në 432 Hz.

Shumica e instrumenteve muzikore janë krijuar për të qenë të sinkronizuara në frekuencën 440 Hz, megjithatë piano, kitara dhe violina mund të sintonizohen lehtësisht në 432 Hz.

I gjithë krijimi, materia, ndjek disa dridhje harmonike bazë 432 Hz që është dhe frekuenca e natyrës brenda universit.

Kur njeriu nuk lëkundet në këtë dridhje natyrore, shkaktohet dis’harmonia, që pasohet nga shqetësimi. Pra, dëgjimi i muzikës së paku 432 Hz mund të na rivendosë në lartësinë natyrore harmonike.

Me programin falas AUDACITY mund të konvertohet çdo muzikë që dëshironi në 432 Hz.

Siç thamë edhe më lart, muzika në 432 Hz harmonizon dy hemisferat cerebrale dhe na ndihmon të kalojmë në një gjendje meditimi që është edhe gjendja jonë natyrore. Në gjendjen meditative njeriu është i relaksuar, inteligjent, i shëndetshëm, i hapur dhe i ankoruar fort në zemër – duke dëgjuar kështu zërin e brendshëm. Në këtë gjendje mendja mund të marrë sërish pozicionin e shërbëtorit, sepse si “zot” është e mbingarkuar, siç e shohim në mbarë botën. Me kokë nuk mund të jetojmë…, le të provojmë të jetojmë me zemër.

30 minuta muzikë!

20 Comments

 1. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you
  knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?

  Thanks a lot!

 2. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work
  due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 3. Definitely imagine that that you stated. Your favorite
  justification appeared to be at the net the easiest factor to consider of.
  I say to you, I definitely get annoyed at the same time as people think about issues
  that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the
  entire thing without having side effect , folks can take
  a signal. Will likely be again to get more.
  Thanks

 4. I’m not sure the place you are getting your info, but good
  topic. I needs to spend some time finding out more or working out more.

  Thank you for great information I used to be on the lookout for this information for my mission.

 5. I have been browsing online greater than 3 hours lately,
  yet I never discovered any attention-grabbing article like
  yours. It’s pretty worth sufficient for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made
  good content material as you probably did, the net will likely be much more helpful than ever before.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Ish Zyrtari i Shërbimeve Sekrete Deklaron Ekzistencën e Anijeve me Origjinë Jo Njerëzore

Next Story

Mikonos - Sa Përllogaritet Shuma në Euro e Narkotikëve në Sezonin e Verës

Latest from Info