Medvedev: “Musk do të Takohemi në Moskë, Ditën e Fitores!”

/

Medvedev i tha Elon Musk se do të takohen në Moskë, “Ditën e Fitores”. Mesa duket do të thotë se lufta në Ukrainë do të ketë përfunduar fitimtare për Rusinë deri në maj 2023.

Gjithçka nisi me një postim kaustik të ish Presidentit rus dhe nënkryetarit aktual të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë, i cili, duke iu referuar shkarkimit të Liz Truss nga kryeministre, shkroi: “Mirupafshim, lamtumirë Lisa Truss, urime marules”!

Në Rusi nuk e fshehën kënaqësinë e tyre për shkarkimin e Liz Truss, pasi e konsideronin jo vetëm të papërshtatshme, por edhe krejtësisht të papërshtatshme për një zyrë të tillë.

Miliarderi Elon Musk iu përgjigj menjëherë këtij statusi, duke i thënë: “i bukur ‘trolling’, por çfarë po ndodh në Buckhmut?”, për të marrë përgjigjen “me pagesë” nga Medvedev:

“Do të shihemi në Moskë në Ditën e Fitores”!

Në Rusi janë të kënaqur me zhvillimet e ditëve të fundit në fushat e betejës dhe mendojnë se do t’i ndihmojë shumë edhe dimri, pasi ekonomikisht vendet perëndimore pritet të pësojnë një goditje shumë të madhe nga mungesa e energjisë dhe inflacioni.

Besojnë se deri në maj rezultati do të jetë një fitore për ta, ndërsa vendet e BEsë do të kenë pësuar një dëm shumë të madh ekonomik, që do të prekë një sërë qeverish europiane që aktualisht po ndjekin një politikë armiqësore ndaj Moskës.

Vihet re se sistemi satelitor ‘Starlink’ i Elon Musk deri vonë ka rezultuar të jetë i një rëndësie kyçe për forcat e armatosura të Ukrainës, të cilat e përdorën atë për koordinimin e tyre dhe për të njohur në kohë reale pozicionet e forcave ruse.

Gjuajtja masive me lazer e satelitëve, që u zhvillua ditët e fundit në qytetin kufitar Belgorod, i cili ndodhet në një distancë prej 70km nga Kharkiv, por edhe në rajone të tjera të Rusisë, goditje që vinin nga sistemi ‘Peresvet’, u përdorën pra kundër sistemit të satelitëve ‘Starlink’ të Elon Musk, duke verbuar forcat ukrainase, si dhe duke i detyruar të pësojnë humbje të mëdha.

Kjo është arsyeja pse ukrainasit në ditët e fundit, kanë ndaluar sulmet e mëdha pas goditjes së satelitëve ‘Starlink’.

Kemi hyrë në një epokë të re, ku lufta po bartet në hapësirë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Klube, Kartele & Bilderberg

Next Story

Dita e Hënë Fitoi Çmimin "Guinness" - Për Çfarë?!

Latest from Info