SHBA Furnizon me Armë Kievin – Lufta Intensifikohet

/

SHBA dërgon 1100 dronë, tanke T-72, M117 dhe raketa Hawk në Kiev.

Paketa e re e pajisjeve për Ukrainën.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes njoftoi dje një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, me vlerë rreth 400 milionë dollarë, e cila përfshin tanke të modernizuara T-72 dhe raketa antiajrore Hawk.

Sipas njoftimit të Pentagonit, paketa e re përfshin gjithashtu 1100 drone Phoenix Ghost dhe financim për modernizimin e 250 automjeteve të blinduara M117.

Zëdhënësja e Pentagonit Sabrina Singh tha se SHBA dhe Holanda do të ndajnë koston e modernizimit të gjithsej 90 tankeve T-72 në Republikën Çeke, të cilat do t’i dorëzohen Ukrainës.

Nga ana e saj, Ministria Holandeze e Mbrojtjes njoftoi se paketa e re e ndihmës ushtarake për Ukrainën vlerësohet në 120 milionë euro, përfshirë 45 milionë për modernizimin e T-72.

Mesa kupthet lufta po intesinfikohet, nuk ka më tentativa për negociata, apo marrëveshje për paqe. Askush nuk tërhiqet më dhe kjo është veçse shkatëruese për ekonominë dhe popujt.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Gjermania Instalon Sisteme të Mbrojtjes Ajrore

Next Story

Sanksionet Dështuan - Rusia Shumëfishoi Fitimet

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është