Rusët Marrin Sërish Zonat që Humbën në Donbass

/

Luftimet janë të ashpra në Donetsk me rusët që rimarrin zonat që humbën në rajonin e Donbass.

Sipas kreut të Republikës së Donetskut Denis Pushilin, në transmetimin e kanalit televiziv Rossiya-1, Rusia po përparon përgjatë gjithë vijës së frontit në “Republikën Popullore të Donetskut” (DPR).

Ai tha: “Ne po përparojmë pothuajse në të gjithë vijën e frontit dhe njësitë tona po punojnë në kushte të vështira, përfshirë motin, por ata po përparojnë”.

Pushilin shtoi gjithashtu se forcat ruse aktualisht janë në gjendje “të formojnë rezerva të caktuara dhe kjo patjetër do të ndihmojë për t’iu përgjigjur saktë dhe në kohë veprimeve të ndryshme të armikut”.

Sipas tij, goditjet ndaj objektivave ukrainas ndikojnë “shumë seriozisht” situatën në vijën e kontaktit, ndër të tjera, duke privuar armikun nga komunikimet dhe përkeqësimin e infrastrukturës logjistike.

“Po, besoj se ato goditje kanë filluar të reflektohen në vijën e parë. Kjo mund të shihet nga pajisjet, nuk po flas as për pajisjet europiane, amerikane, po flas për mbështetjen e qëndrueshme, e cila tani është shumë më keq. Ka të bëjë me faktin se duke fikur disa zona në pjesën e pasme, natyrisht, bazat e riparimit, fabrikat, laboratorët janë të privuar nga furnizimi i përhershëm me energji elektrike. Kjo, natyrisht, ka efektin e saj. Detajet e logjistikës, gjurmimit dhe komunikimit, etj. po përkeqësohen për ukrainasti”, tha ai. “Goditjet po përhapen tani shumë seriozisht në të gjitha drejtimet”, përfundoi Poussin.

Më parë, përfaqësuesi i DPRK-së në Qendrën e Përbashkët të Kontrollit dhe Koordinimit për Çështjet që lidhen me Krimet e Luftës të Ukrainës raportoi se shtatë sulme artilerie 152 mm dhe 155 mm u kryen në territorin e Republikës të premten, duke përfshirë pesë goditje në Donetsk.

Rrethi Kjivski u godit me katër predha, ndërsa lagjet Kuibosevski dhe Petrovski gjithashtu u granatuan. Përveç kësaj, Horlifka dhe Kholmivski u sulmuan. Përleshje të ashpra dhe disfatën e forcave ukrainase u regjistrua në Bakhmut, veçanërisht në zonat Spornoe dhe Nikolaevka.

Ukrainasit u përpoqën të befasonin duke formuar dy skuadra sulmuese por dështuan.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Mbështetësit e Republikanes Lake po Bëjnë Thirrje për Ndërhyrje Ushtarake në Arizona

Next Story

Çfarë Mori & Hëngri Cristiano Ronaldo nga Mbathjet e Tij Gjatë Ndeshjes? (video)

Latest from Info