Polonia po Krijon Ushtrinë më të Fuqishme në Europë

/

Shifra marramendëse që tregojnë se Polonia po krijon ushtrinë më të fuqishme në Europë.

Analisti rus thotë: “Kalon Gjermaninë dhe Turqinë me mbështetjen e SHBA-së”.

Thirrje për 200 mijë rezervistë dhe stërvitje e detyrueshme!

Përgatitjet intensive për luftë po zhvillohen në Poloni, në funksion të zhvillimeve të shpejta në Ukrainën perëndimore dhe Bjellorusi. Analistët rusë theksojnë se Varshava po krijon ushtrinë më të fuqishme në Europë. Shifrat tani janë skandaloze.

Ushtria polake planifikon të thërrasë rreth 200.000 civilë, rezervistë, vullnetarë dhe civilë pa përvojë ushtarake, të cilët do të marrin trajnim ushtarak në kazerma, vitin e ardhshëm.

Programi i trajnimit do të zgjasë dy javë për 28.580 polakët që u regjistruan si vullnetarë dhe rreth 38.000 rezervistë që kanë përfunduar gjithashtu trajnimin ushtarak në vitet e fundit.

Do të ftohen gjithashtu mbi 130 mijë civilë pa përvojë ushtarake, për të cilët programi i trajnimit do të zhvillohet gjatë fundjavës. Kriteret e përzgjedhjes për këtë grup të dytë nuk u zbuluan.

Nga ana tjetër, ushtria polake do të integrojë vitin e ardhshëm edhe 17.128 ushtarë të rinj profesionistë.

Polonia Dyfishon Ushtrinë dhe zhvillon kurse qitjeje në Shkolla!

Megjithëse shërbimi i detyrueshëm ushtarak është hequr në Poloni që nga viti 2009, qeveria aktuale në Varshavë ka vendosur të forcojë forcën e sigurisë duke krijuar në vitin 2017 një Forcë të Mbrojtjes Territoriale, një forcë paraushtarake e përbërë nga rreth 30.000 vullnetarë dhe stafi i së cilës dëshiron të plotësojë Ministrinë e Mbrojtjes në numrin 50.000.

Ushtria polake planifikon të rrisë fuqinë e saj totale në 250.000 anëtarë, nga rreth 110.000 që është sot dhe si pjesë e luftës në Ukrainë kohët e fundit filloi të ofrojë programe të trajnimit ushtarak dhe aftësive të mbijetesës për të gjithë qytetarët e gatshëm midis moshës 18 dhe 65 vjeç.

Shërbimi vullnetar ushtarak për të rinjtë polakë u krijua edhe verën e kaluar, ku pjesëmarrësit morën si nxitje një pagë mujore prej 1.000 euro dhe përfitime të shumta tatimore, bursa dhe kredi preferenciale.

Më në fund, studentët në Poloni tani do të mësojnë sesi të gjuajnë me armë.

“Duke filluar nga ky vit shkollor, studentët në Poloni duhet të mësojnë sesi të përdorin një armë zjarri në mënyrë që të përgatiten për një situatë të mundshme vetëmbrojtjeje”, thanë zyrtarët qeveritarë.

Duke filluar nga ky vit shkollor, trajnimi në qitje është i detyrueshëm për të gjithë nxënësit e klasave të 8-ta dhe të 9-ta në Poloni. Është pjesë e temës “Edukimi për sigurinë”. Këtu të rinjtë mësojnë si të reagojnë ndaj situatave kërcënuese, ndjekin kurset e ndihmës së parë dhe që nga shtatori kanë përfunduar edhe trajnimin bazë të mbrojtjes, i cili përfshin një vizitë në poligonin e qitjes.

Polonia po krijon ushtrinë më të fuqishme në Europë! Shumë shpejt ajo do të jetë në gjendje të rreshtojë 300.000 trupa përballë Bjellorusisë.

Paranoja e Polonisë ndaj Rusisë po e çon atë në marrjen e forcave tokësore më të fuqishme në BE.

Qëndrimi luftarak i polakëve jo vetëm që gjen miratim dhe mbështetje nga Shtetet e Bashkuara, por e vendos Poloninë në ballë të forcave të afta për t’i rezistuar Rusisë.

“Polonia është bërë partneri ynë më i rëndësishëm në Europën kontinentale”, tha një zyrtar i lartë i paidentifikuar ushtarak amerikan në Europë, duke theksuar rolin kritik të Polonisë në mbështetjen e Ukrainës dhe forcimin e mbrojtjes së NATO-s në Baltik.

Sipas zyrtarit, Gjermania, një aleat tradicional kryesor i Shteteve të Bashkuara në Europë, ka mbajtur diskutime të pafundme për ringjalljen e ushtrisë së saj, në një përpjekje për të distancuar veten nga një konflikt i mundshëm me Rusinë. Dhe kjo e zvogëlon vlerën dhe efektivitetin e saj si partnere.

Në të njëjtën kohë, Polonia po përpiqet të rrisë numrin e personelit ushtarak nga 150.000 në 300.000 ndërsa Gjermania ka vetëm 170.000. Dhe për sa i përket numrit të armëve të caktuara, Varshava tashmë e ka tejkaluar Berlinin, ka më shumë tanke dhe sisteme artilerie. Dhe vazhdon të armatoset!

Në fillim të këtij viti, Polonia nënshkroi një marrëveshje me vlerë 23 miliardë zloty (4.9 miliardë euro) për 250 tanke Abrams. Forcat e saj Ajrore tashmë kanë avionë luftarakë F-16 dhe në vitin 2020 Varshava ra dakord të blejë 32 luftëtarë F-35.

SHBA nuk është furnizuesi i vetëm i armëve. Varshava është bërë një aleat i ngushtë me Seulin.

Ajo tashmë ka porositur armë me vlerë 10 deri në 12 miliardë dollarë. Koreja e Jugut ka kontraktuar për furnizimin me 180 tanke K2 Black Panther, 200 airsoft K9 Thunder, 48 avionë sulmues të lehtë FA-50 dhe 218 K239 Chunmoo MLRS.

Dhe këto janë vetëm dërgesa urgjente. Deri në fund të viteve 2020, koreanët pritet të dorëzojnë gjithsej 1.000 tanke K2 dhe 600 K9 A/C.

Konkretisht:

Në korrik, Polonia kishte nënshkruar një marrëveshje kuadër me prodhuesin Hyundai Rotem, për të blerë gjithsej 1.000 tanke K9PL dhe për t’i bashkëprodhuar ato në Poloni.

Një marrëveshje e dytë kuadër e nënshkruar nga Polonia me kompaninë koreano-jugore Hanwha Defense parashikon dërgimin e 672 obuseve vetëlëvizëse K9PL. Marrëveshja është për 212 K9A1, që do të dorëzohen nga viti 2022 deri në vitin 2026 dhe kap vlerën e 2.4 miliardë dollarëve.

Polonia nënshkroi gjithashtu një kontratë për të blerë 50 avionë luftarakë të Koresë së Jugut FA-50 për 2.3 miliardë dollarë dhe 288 sisteme raketash të shumëfishta K239 Chunmoo. Një dërgesë e parë e 18 prej këtyre raketave, që do të montohen në uzinën polake Jelcz, si dhe municionet e tyre, do të mbërrijnë në Poloni në vitin 2023.

Si pjesë e kësaj blerjeje, shumë porosi do t’u shkojnë kompanive polake kryesisht për mjete komandimi, mbështetje teknike, transport municioni dhe mjete të asgjësimit teknik. Sipas Ministrisë Polake të Mbrojtjes, blerja e sistemeve të Koresë së Jugut nuk ka asnjë ndikim në porosinë e Polonisë për sisteme të ngjashme amerikane HIMARS që do të fillojnë të dorëzohen në Poloni nga viti 2023.

Politologu Kirill Koktysh thekson se Polonia thjesht po shtyhet në konfrontim me Rusinë. Menjëherë do të lindë pyetja: si do të reagojë, për shembull, Gjermania apo Turqia?

Edhe pse Ankaraja nuk është një vend europian, ajo është ende anëtare e NATO-s. Ata nuk do të qëndrojnë duarkryq, duke parë Varshavën duke u armatosur.

Mori K2-në e parë dhe K9 Thunder-in e parë a/cs.

Polonia mori 10 tanket e para K2 dhe 24 obuset e para K9 të prodhuara nga Koreja e Jugut.

Pajisjet “janë të nevojshme për të parandaluar një sulm të mundshëm”, tha presidenti polak Andrzej Duda gjatë një ceremonie në portin verior polak të Gdynia, ku tanket e para dhe K9 mbërritën me anije.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Krishtlindje 2022 - Viti i Ri 2023

Next Story

Leximi: Me 3 Fjali!

Latest from Info