Ankaraja Dërgon Trupa në Kosovë me Kërkesë të NATOs

/

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë apelon për përmbajtje dhe dialog konstruktiv për zgjidhjen e krizës midis Kosovës dhe Serbisë.

Turqia planifikon të dërgojë komando në Kosovë nesër, të dielën dhe pasnesër, të hënën, në përgjigje të një kërkese të NATOs për t’u bashkuar me forcën paqeruajtëse të aleancës KFOR pas trazirave në veri të Kosovës, bëri të ditur Ministria turke e Mbrojtjes.

Në një deklaratë të lëshuar sot, ministria apelon për përmbajtje dhe dialog konstruktiv për zgjidhjen e krizës, e cila thotë se mund të dëmtojë sigurinë dhe stabilitetin rajonal.

“Njësia jonë (një batalion komando) është planifikuar të vendoset në … Kosovë më 4-5 qershor”, njoftoi ministria.

Një krizë politike shpërtheu në dhunë në veri të Kosovës kur kryetarët shqiptarë morën detyrën në qytetet me shumicë serbe në rajon, duke nxitur SHBAnë dhe aleatët e saj të kritikojnë Prishtinën. Popullsia serbe, e cila është shumicë në veri të Kosovës, kishte bojkotuar zgjedhjet e prillit, të cilat rezultuan me zgjedhjen e kryetarëve shqiptarë.

Në incidentet e dhunshme të së hënës, 30 paqeruajtës dhe 52 serbë që protestonin kundër kryetarëve të komunave u plagosën. Dhuna e shtyu NATOn të njoftonte se do të dërgonte trupa shtesë, në krye të 700 trupave të nisura tashmë në rajon, për të forcuar misionin e saj prej 4.000 trupash në Kosovë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Freddie Mercury: Në Ankand Dorëshkrimi që Zbulon Titullin Origjinal të "Bohemian Rapsody"

Next Story

Numri më Mistik i Njerëzimit!

Latest from Info