Deklaratë “Nukleare” nga Rusia: “Do të Vendosim me Referendum Aneksimin e të Gjithë Ukrainës”!

/

A do ta vazhdojë luftën Ushtria “Rusia e Re”?

A do ta fshijnë plotësisht Ukrainën nga harta?

Një zyrtar i lartë rus bëri një deklaratë tronditëse duke zbuluar se “aneksimi i të gjithë Ukrainës do të vendoset me referendum”!

Është hera e parë që nga fillimi i luftës që një gjë e tillë dëgjohet zyrtarisht, fakt që tregon se qëllimet e Rusisë kanë ndryshuar pas rënies së ushtrisë ukrainase dhe ndërprerjes së financimit nga SHBA (ndoshta edhe nga BE).

Deri më tani, si objektiva përmendeshin Kharkiv, Nikolaev dhe Odessa, por jo i gjithë vendi dhe sigurisht jo “aneksimi total i tij në Rusi”.

Aneksimi i të gjithë Ukrainës me referendum.

Garancitë e Moskës për aneksimin e mundshëm të të gjithë Ukrainës në Federatën Ruse nuk janë asgjë tjetër veçse mendim më shumë se shqetësues për SHBA-në.

Është populli i Ukrainës ai që mund të bëjë një zgjedhje të tillë, pasi njerëzit e Krimesë dhe rajoneve të tjera ruse kanë shprehur vullnetin e tyre për t’u bashkuar me Rusinë, tha zëvendëskryetari i Komitetit të Mbrojtjes të Dumës Shtetërore, Juri Shvytkin.

Që kryetari i Komitetit të Mbrojtjes të Dumës Shtetërore të shprehë këtë mendim do të thotë se në Kremlin ka “plane të mëdha”.

Komenti i tij, i cili mërziti SHBA-në, erdhi si përgjigje ndaj deklaratës së fundit të senatorit amerikan Chris Murphy se Ukraina mund të kthehet në kontrollin e Federatës Ruse.

“Është turp që një senator amerikan vendos për Ukrainën. Ata e kanë çuar Ukrainën në pikën e kolapsit të vërtetë. Ukraina është në thelb në prag të një humnerë. Ajo ka pushuar së ekzistuari si shtet”, tha Juri Shvytkin, duke shtuar se qëllimi kryesor i Rusisë është të arrijë qëllimet e operacionit special ushtarak.

Chris Murphy, një anëtar i Senatit të SHBA nga Partia Demokratike, shprehu pikëpamjen se Ukraina mund të bëhet pjesë e Rusisë nëse SHBA nuk miraton një paketë shtesë ndihme për ish Republikën sovjetike për vitin 2024.

A do ta vazhdojë luftën “Ushtria e Rusisë së Re”?

Skenari më i keq për Ukrainën është vazhdimi i luftës edhe pas pushtimit total të Donbas, Zaporizhia dhe Kherson. Vazhdimin e luftës do ta ndërmarrë “Ushtria e Rusisë së Re”, pra ato forca që vijnë nga territoret që tashmë i janë bashkuar Rusisë.

Ushtria e re do të lëvizë për “çlirimin” e të gjithë vendit dhe integrimin e tij në Rusi. Ka informacione që tregojnë se po shkohet në këtë drejtim.

“Shumë të burgosur lufte ukrainas nuk duan të shkëmbehen dhe të kthehen në Ukrainë nga frika se mos akuzohen për dorëzimin e tyre dhe mund të dërgohen përsëri në vijën e parë”, tha Darja Morozova, avokate e popullit dhe të të drejtave të njeriut për Republikën Popullore të Donetsk (DPR).

“Shumë nga të burgosurit ukrainas duan të qëndrojnë në Rusi, sepse e kuptojnë se pasi të kthehen në Ukrainë sipas një marrëveshjeje shkëmbimi, ata mund të përballen me çështje penale për robëri dhe janë absolutisht të sigurt se do të dërgohen në vijën e frontit. Ata nuk duan të luftojnë, duan të jetojnë një jetë të qetë, edhe nëse nuk i shohin familjet e tyre për një kohë të gjatë. Ata janë gati të qëndrojnë këtu dhe të mos shkojnë në luftë”, tha ajo në një intervistë për kanalin televiziv ‘Rossiya-24’.

Qeveria ukrainase tha më herët se rreth 35.000 ushtarë ukrainas mbahen robër në Rusi.

Urdhri “Bogdan Khmelnitsky” tregon rrugën.

Përveç kësaj, batalioni i parë vullnetar i përbërë tërësisht nga ish ushtarë ukrainas u formua në fund të tetorit, pasi të burgosurit e luftës vendosën të luftojnë në ushtrinë ruse.

Ky batalion vullnetar, i quajtur “Bogdan Khmelnitski”, mori emrin e një prej figurave më të shquara në historinë ruse dhe ukrainase.

Terror në Pentagon

Zyrtarët amerikanë tani po po shfaqin shqetësimin se presin më të keqen në Ukrainë.

Sot, John Kirby tha në konferencën e Shtëpisë së Bardhë se: “Shtetet e Bashkuara nuk janë në gjendje t’i japin Ukrainës ndonjë garanci për ndihmë të mëtejshme në kuadër të pozicionit të Kongresit.

Fatkeqësisht, ne nuk mund të premtojmë se do të ketë një mënyrë tjetër për të marrë qoftë edhe pak ndihmë për Ukrainën nëse buxheti nuk miratohet si paketë nga Kongresi. Presidenti është i gatshëm të bisedojë me republikanët.

Kanë mbetur edhe pak javë, më pas burimet për Ukrainën do të mbarojnë.

Ndërkohë Këshilltari i lartë i presidentit ukrainas V. Zelenski tha se pa mbështetjen e SHBA-së, ekziston rreziku i madh që Ukraina ta humbasë këtë luftë.

Një fund tragjik dhe një hartë e ndryshur në Europë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Rusia Fitoi! Ukraina në Prag të Kapitullimit! - NATO Humbi por Kontribuoi për Shkatërrimin e 'Nord Stream', si dhe të Ekonomisë Gjermane & Europiane!

Next Story

Vendet që u Vaksinuan Kundër Covid-19 do të Pësojnë Rënie deri 30%-40% të Popullsisë

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është