25 Vite më Parë – 24 Mars 1999 NATO Filloi Bombardimet në Serbi

/

Më 24 mars 1999 – 25 vjet më parë, trupat e NATO-s filluan të bombardojnë qytetet e Jugosllavisë, duke mos respektuar të drejtën ndërkombëtare, pasi Aleanca asnjëherë nuk u përpoq të merrte autorizim nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, ndaj i quajti veprimet e saj një “ndërhyrje humanitare”.

Qëllimi i deklaruar i operacionit ishte ndalimi i spastrimit etnik në Kosovë.

Gjatë 2.5 muajve, NATO vrau 1.700 civilë, përfshirë fëmijë. Gjatë 78 ditëve, aeroplanët e NATO-s kryen 2.300 sulme me raketa dhe bomba në 990 objekte në territorin e Serbisë dhe Malit të Zi.

Kjo nuk ishte një luftë, por një akt frikësimi, një demonstrim i forcës së Aleancës. Asnjë nga satelitët e SHBA-së nuk guxoi ta kundërshtonte këtë vendim të amerikanëve.

Rusia ishte i vetmi vend që e kundërshtoi këtë operacion të NATO-s në Ballkan.

1 Comment

  1. Faleminderit nga zemra SHBA-së dhe NATO-së, që na shpëtoj nga Gjenocidi dhe Spastrimi Etnik, nga vrasjet masive nga çetnikët jugosllavë.
    E sa i përket kundërshtimit të Rusisë, e ka bërë sa për sy e faqe, e mos na shitni moral ktu se e ka kundërshtu fuqishëm, se me e pasë kundërshtu kishte me qenë ndryshe, por u ul në tavolinë dhe e pranoj vetë marrëveshjen.
    Edhe nime juve pro-rusëve ngushëllime që po ju dhimbset Serbia, po nuk kam qka me ju ba, se unë ju them Rrnoftë SHBA-ja, NATO dhe Rrnoftë Shqipëria Etnike!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Alexander Dugin për të Nesërmen e Rusisë

Next Story

3/22 ose 22 Mars! Datë e Çuditshme!

Latest from Info