SHBA Mbyll Ndihmën Ushtarake për Ukrainën

/

SHBA mbyll ndihmën ushtarake për Ukrainën: “Nuk kemi më armë”.

M. Miley: “Asnjëra palë nuk mund të mbizotërojë. Duhet të gjejmë formula të tjera”. Burimi i Pentagonit thotë se “nuk kemi më armë për të dhënë”.

SHBA nuk ka sisteme të tjera armësh për t’i dhënë Ukrainës dhe shefi i Shtabit të Përbashkët të SHBA, Mark Milley, tha se asnjë palë nuk mund të mbizotërojë në konfliktin ukrainas dhe duhet gjetur një rrugëdalje tjetër, domethënë që Kievi të negociojë me Moskën, sipas me ‘Wall Street Journal’.

Siç raportoi gazeta, qeveria amerikane i kërkon Ukrainës të jetë e gatshme për të negociuar!

Siç raporton gazeta, lind pyetja se, sa përfitime territoriale janë ende të mundshme për të dyja palët.

Me koston në rritje të mbështetjes së Ukrainës, si në mënyrë indirekte përmes furnizimeve me armë dhe mbështetjes financiare, ashtu edhe drejtpërdrejt përmes inflacionit dhe rritjes së çmimeve të energjisë dhe të prodhimit, çështja e negociatave është në tryezë.

Gazeta citon gjeneralin amerikan Mark Milley të ketë thënë: “Njohja reciproke kërkohet që një fitore ushtarake në kuptimin më të ngushtë nuk është e mundur për asnjërën palë. Prandaj duhen marrë në konsideratë zgjidhje të tjera”.

“Ne po shohim probleme reale praktike për suksesin e mëtejshëm ushtarak, po shohim mungesë armësh dhe municionesh”, citoi gazeta të thoshte një zyrtar tjetër qeveritar pa emër.

Madje gazeta përmend në mënyrë karakteristike: “SHBA dhe disa nga aleatët e saj janë të shqetësuar për stoqet e tyre të sistemeve të armëve, si dhe municionet e tyre, pasi ato po mbarojnë me një ritëm të pakontrollueshëm.

Ndihma amerikane këtë vit për Ukrainën ka arritur në 19 miliardë dollarë dhe ka tejkaluar shumë ndihmën europiane”.

Kështu shpjegohet “shpifja” aktuale e V. Zelenskit dhe polakëve nga amerikanët që thanë të vërtetën, lidhur me “kombësinë” e raketave që goditën tokën polake.

Sepse nëse amerikanët do të ndiheshin të sigurt se rusët do të humbnin, ose se do të mund ta mbanin këtë konflikt më gjatë se rusët, ata nuk do të tregonin të vërtetën.

Por përtej ekonomisë, problemi është bërë kompleks.

Asnjëherë në të kaluarën, që nga fundi i Luftës së Ftohtë, çështja e kokave bërthamore nuk ka qenë në axhendën e përditshme.

E gjithë kjo ka krijuar frikë edhe tek qytetarët amerikanë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Rend Amerika të Shfajësojë Rusinë për Raketat në Poloni - Pse? - Ndërkohë që Kish Shans për Ofensivë të NATOs Kundër Diktatorit Putin!

Next Story

Medvedev: "Ajo që Ndodhi në Poloni Tregon se po i Afrohemi një Lufte Botërore" - G20 Kërkon Negociata

Latest from Info