Rrëfimi i Merkel për Putin

/

Merkel: “Nuk kisha fuqi të ndaloja planet e Putinit. Ekzistonte gjithmonë problemi i Greqisë. Kishte probleme të tjera përveç marrëdhënieve Kiev – Moskë”.

Një deklaratë të paprecedent ka bërë ish Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në përpjekje për t’iu përgjigjur kritikave se në të kaluarën nuk ka bërë asgjë për të parandaluar zhvillimet e ardhshme, duke theksuar se në atë kohë ka pasur probleme të tjera përveç marrëdhënieve Kiev – Moskë.

Në veçanti, siç raporton Der Spiegel, ajo pranoi se një vit para pushtimit rus të Ukrainës, planifikoi së bashku me Presidentin francez Emmanuel Macron të organizonin bisedime me Vladimir Putin, “por unë nuk kisha më fuqi për ta imponuar atë”.

Por zbulimet e ish “Zonjës së Hekurt” të Bashkimit Europian nuk u ndalën me kaq, pasi ajo më pas deklaroi:

“Ishin edhe zgjedhjet federale dhe negociatat për të krijuar një koalicion, gjithmonë ka qenë problemi i Greqisë, kam thyer legenin në atë kohë. Tani për shembull, të gjithë po flasin për luftën e Rusisë, por askush nuk po flet për marrëveshjen BE – Turqi.

Në një moment dikush do të pyesë, si mund që harrove atë? Mendoj se është e rëndësishme dimë sesi funksionon historia botërore, sipas çfarë ligjesh. Përndryshe gjithmonë do të bëjmë të njëjtat gabime”.

Duke iu referuar sërish Presidentit Putin, ajo vuri në dukje:

“Nuk kisha më fuqi për ta detyruar për bisedime. Të gjithë e dinin, në vjeshtë unë do të ikja”, thotë ajo, madje duke pranuar se “ishte koha për një qasje të re”, për shkak të mungesës së progresit jo vetëm në çështjen e Ukrainës, por edhe në konfliktet në Transnistria, Moldavi, Gjeorgji, Abkhazia, Siri dhe Libi.

Megjithatë, duke iu përgjigjur kritikave ndaj saj, ajo thekson se pas aneksimit të Krimesë në 2014, “ne provuam gjithçka për të parandaluar sulmet e mëtejshme ruse dhe koordinuam sanksionet tona në detaje”.

Sot, shtoi ajo, “ne jemi përballur me një botë që është sërish plot me komplikime. Historia nuk përsëritet, por kam frikë nga modelet. Tmerri zhduket bashkë me dëshmitarët okularë. Por edhe fryma e pajtimit po zhduket”.

Ajo madje paralajmëroi që mos kultivohen edhe shumë pritshmëri në politikën e jashtme:

“Duhet të jemi të kujdesshëm që të mos e vendosim stekën tonë aq lart sa në fund të mos mbetet njeri që të mund të jetë në gjendje përmbushë prototipet dhe standardet tona.”

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Historia e "SOS"

Next Story

Greqia & Drejtësia Shuplakë Vaksinimit

Latest from Info